Vládny cloud

Pavel Bojňanský

To snáď nemyslíš vážne.
Vzhľad a rozmiestnenie základných prvkov je zastaraný a neoptimalizovaný na dnešnú dobu. Pre mobilné zariadenia neoptimalizované. (asi už nezvýšilo)
Obsah je nedostatočne separovaný podľa rolí používateľov. Zobrazovaný je obsah pre používateľov z verejnej správy aj pre verejnosť, hoci pre ňu je irelevantný. Členenie obsahu nie je delené, všetok obsah je v jednej reprezentácii.
Implementácia sa javí nedokončená, skúr je to taký prototyp. Väčšina funkcií pochádza z východiskovej platformy, ale nie je prispôsobená (napr. zoznam, kde sú len 4 položky umožňuje voliť počet zobrazených položiek na 100 a pod., pričom je to irelevantné.)

Tam sú také elementárne chyby, že to si ani nikto nedá do CV-čka, že s tým má niečo spoločné.

Miloš neprídeš na úrad, historickú pamäť poštekliť? :slight_smile:

Celkom dobre funguje … nepada a da sa tam zapisovat aj citat. Na zaciatok staci. Ak by tam boli udrziavane data, bolo by to aj pouzitelne. K zastaranosti sa nevyjadrujem … Sparx EA je zastaraly jak hovado, aj tak ho vsetci pouzivaju … :wink:

juj aká pekná veta

My sme strašne bohatá krajina … za 10 miliónov Euro nám toto stačí. [quote=“robert.kuchar, post:37, topic:305”]

Ak by tam boli udrziavane data, bolo by to aj pouzitelne.
[/quote]
Takže je to teraz nepoužiteľné. … Napadá ma len slávna rada: “Za pomalého miešania vylievame do záchodu.”

a skromná! nezabudni, skromná :slight_smile:

Ty musis mat riadne pod psa naladu …:slight_smile: vety maju vyznam tak ako boli povedane, nie s utrhnutym zaciatkom, ci koncom. Ja tento Meta IS2 neobhajujem, ani neviem kto ho robil. Ja som sa predsa prvy spytal kto je za tento stav zodpovedny …
Ale zavadzal som niekolko velkych systemov do firiem aj na ministerstvo … A KAZDY ma prvy rok detske problemy … Cim viac je originalny, tym viac problemov. A jedina cesta ako ich odstranit je system POUZIVAT, Naplnit datami, pisat bugy, testovat, tlacit pouzivatelov, motivovat ich … Novy IS ma v podstate len 2 moznosti. Budto skonverguje (odladi sa), alebo zdiverguje (nebude sa pouzivat).
Takze veta Na zaciatok staci bola myslena nie ze som spokojny s tym ako sa minulo 10Mio, ale ze nic nebrani pouzivaniu. Po 50 vyriesenych bugoch a mozno po 5 change requestoch bude system vyzerat omnoho lepsie. Ale len ak skonverguje .,…

Vôbec nemam zlú náladu. Kto ma pozná osobne tak vie, že som nenapraviteľný optimista. :blush:
To ale neznamená, že mám ružové deformačné okuliare. Skôr hľadám objektívny stav vecí.

Problémom je proste to nastavenie našich myslí, čo sa nám zdá vlastne teraz po pár rokoch informatizácie normálne. Chápem prečo sa tak deje, mne sa tiež mení v čase mindset (za čo som nebol ochotný dať 6 tisíc korún teraz dám 200 Euro v pohode).

Aj to, že KAZDY system ma problémy je len vecou opakovaného pohľadu a prijatia stavu za normálny. Chápem, že aj problémy sú pri nábehu systémov. Ak však ak systém NIE JE POUŽITEĽNÝ, tak to nie je detský problém.
Naplnenie dátami malo byť súčasťou projektu. Bola tam položka “Nasadenie modulov MetaIS a migrácia dát” za 2.142.000 €. Išlo o nasadenie vyvinutého, otestovaného sw, bez školení - tie boli extra.
Písanie bugov, testovanie, skúšania s používateľmi a ich motivácia … to všetko sme už zaplatili. Ty aj ja, všetci.
… a toto samozrejme na***ie asi každého, aj optimistu.

Ak sa tvorcovia a správca IS vyhovára na používateľov je to tiež chyba. Buď nesprávne vyhodnotil prostredie (napr. schopnosti používateľov) alebo im dal do používania vec, ktoré nie je používania hodná. (ad absurdum prirovnanie: Možno by to fungovalo aj cez príkazový riadok a všetky funkcie by boli dostupné, ale to sme sa asi v projekte netrafili do očakávaní najdôležitejších - používateľov.)

MetaIS bola jednoducho zlodejina a snáď to skončí trestným konaním voči páchateľom.

Jo, pamatam sa zo Siemensu … :slight_smile:
Ak to ostatne co pises je overitelna pravda, tak je to horsie ako som si myslel :frowning:
Ale ono by to malo byt pri kazdom systeme tak, ze NIEKTO HO POTREBUJE. Ze sa stane niecim nastrojom. Tento Meta IS mi pripada ze by mal byt nastrojom hlavne peleho a jeho ludi … Totálna zlodejina je ak sa nakupi system, ktory nik nepotrebuje …

Ja som na tom chvilu robil a nemam problem si to dat do CV, aj v inych CV som to uz videl. A myslim si, ze treba napisat vaznejsie veci, ak sa ma system oznacit za nedokonceny prototyp s elementarnymi chybami ako to co odznelo. Niekolko poznamok:

  • dizajn je responzivny, ina optimalizacia na mobilne zariadnia sa nerobila a nemyslim ze je potrebna, vsak asi sa neda predpokladat ze by to bol system, ktory sa bude vo velkom browsovat na mobile,
    *neseparovanie obsahu bolo architektonicke rozhodnutie, podla mna spravne, motivovane aj tym, aby si odborna verejnost mohla pozriet vsetky dostupne informacie, zaroven aby uradnici nemuseli spracovavat 211tky,
  • zoznam kde su 4 polozky a umoznuje volit pocet zobrazenych poloziek - ano, to asi je dizajnovy detail, ale podla mna napr. v sulade s touto filozofiou Professional corner cutting
  • najvacsim problemom systemu je, ze mu chybaju garanti, na to sa netreba vyhovarat, je to fakt. Ma pomerne velke ambicie (enterprise architektura, monitoring, nahradenie dokumentov pri SU a integraciach online workflowom a i.), ktore teraz nikto nedrivuje.

Však v pohode ak si spokojný. To je len dobre.

A aj filozofia sa dá nájsť na všetko. … aj na oddôvodnenie nekvalitného výsledku. … a pritom je to len taká blbôstka (dizajnový detail), ktorá sa dá odstrániť relatívne jednoducho.
// Jedna z mojich obľúbených filozofií je “Maňana!”

Otázkou je, či by si sa riadil zjednodušujúcimi filozofiami ak by si musel z vlastného vrecka dať 10 miliónov Euro za toto. (predpokladajme, že by si mal). Ja osobne rád zaplatím aj nadprimerné sumy ale požadujem kvalitu a profesionalitu.

Tebe sa zdá normálnych 2,142 miliónov za nasadenie už vyvinutého a otestovaného sw prakticky na jednom mieste, bez školení, v poriadku. Podľa zmluvy to “nasadzovali” 6 mesiacov. To znamená, že pri človekodni 1000 Euro to bolo 18 vysokoodborných ľudí počas celého pol roka od rána do večera celý polrok bez dovolenky.
Ale možno to potvrdíš, že to tak bolo ak si na tom robil.

Ano, ja osobne sa pokusam mat jednoduchy zivot a teda sa riadim zjednodusujucimi filozofiami typu uvedeneho corner cutting, alebo 80/20 :slight_smile: Cize ano, aj za vlastne by som to aplikoval.
A k cene som sa nevyjadroval, urcite sa to dalo spravit drahsie, ale aj lacnejsie. Ale je fakt, ze na tom robilo pomerne dost ludi za kratke obdobie. A v pomeroch slovenskeho eGovernmentoveho prostredia si myslim, ze vysledok bol celkom dobry (ale nevylucujem, ze kedze sa v tomto prostredi pohybujem uz dlhsie, ze mam uz zdeformovanu mierku).
A konkretne k tvojej otazke - 2.142 mil cisto za nasadenie tak ako si polozil otazku je asi vela, ale je to vytrhnute z kontextu. Treba brat do uvahy celu sumu za system, neviem preco sa zvolilo prave 2,142 za nasadenie. Ale napriklad z hladiska zakaznika je to fajn, pretoze drzi pomerne velku sumu penazi az takmer do konca projektu, t.j. zaplati to az po dodani.

Kolko? A co robili? Lebo uprimne, ja sa neviem ubranit pocitu, ze sa tu trivialne veci extremne komplikuju. Nemyslim nutne tento projekt, neviem o vnutrajsku skoro nic. Proste namiesto normalnej databazy sa pouzije grafova a uz treba prepisat polovicu softu. Na databazy registrov co maju niekolko sto tisic zaznamov sa tu kupuje Oracle a dalo by sa pokracovat donekonecna. Skomplikovat projekt a vykazat zbytocnu robotu na ficury co nikto nepotrebuje vie kazdy trulo. Programator moze mat pocit, ze svoju pracu urobil aj najlepsie ako vedel, ale “big picture” unika.

Odhadujem to na radovo 50 ludi. Vacsina boli programatori, ale OPIS projekty maju VELKY byrokraticky overhead.
A zrovna jednoducho vymyslene (grafova databaza) to nebolo, na druhu stranu sa to ukazalo neskor aj ako velmi flexibilne. Ci to stalo za to, sa ukaze ak sa to bude pouzivat…

A komplikovane projekty su mozno aj z dovodu velkych budgetov - v dobrej snahe za to nieco dodat sa robia zbytocne velke riesenia.

@rho su niekde statistiky projektov co tam su a vytazenost tych masin podla projektov? Ked som videl co napriklad si zaziadalo CSRU, tak som pozeral ako puk. Na to co to robi mi to pride uplne uletene.


Ale nie sú verejne
Btw: keďže štandardne tam už/zatiaľ idu aj neprodukcne požiadavky tak to kapacity nafukuje. Takze systém čo má napr v kumulatíve 48 jadier má ako cely projekt takmer 100 keď je tam aj predprodukčne a aj test/integračné prostredie. A niektorí zákazníci by chceli mat aj priestor na školiace pristredie.

Chapem DEV, TEST, PROD - to je uplne normalne. Skor som velmi prekvapeny timy poctami jadier a velkostou masin na projektoch. Ja som teda uz robil vselico, aj requestov to robilo celkom dost, ale na stovky jadier to este nikdy nebolo. No asi som maly pan.

1 Like

MV SR vyhlasilo VO na PaaS, cast 1.

Viac info:
https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/418861