MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

:nauseated_face::wastebasket: alebo :see_no_evil::hear_no_evil::speak_no_evil:

No ono je to zaujimave celkom, ved Ditec/Fric nie je ani clenom PPP. Ak spravne pozeram. http://www.p3.sk/horne-menu/clenstvo-v-ppp/clenovia-pravnicke-osoby/

V čom presne je problém, ja ho nevidím? Povedzme za nás bol v PS Cloud @zyx, a tiež nie je “člen S.D”.
Ak sú výhrady k tomu čo ktokoľvek na PS robí/hovorí/presadzuje, riešme radšej to.

Naozaj sa ti nezda nic ani trochu zvlastne na tom, ze firma ktora je clenom ITASu, tak jej hlavny stycny dostojnik pre egov nie je v ziadnej (?) skupine za ITAS ale za PPP, kde nie je clenom?

Samozrejme, ze riesme primarne obsah, ale musim sa priznat, ze pan Fric prichadza na skupiny dost nahodne a neviem ci je v roli poradcu UPVII, zastupcu PPP alebo len tak nahodou isiel okolo ako sef z Ditecu.

1 Like

to urcite nie je nahodne … :slight_smile:

PS sa riadia formálnym štatútom. Pre každého zúčastneného na zasadnutí PS teda existuje odpoveď, podľa ktorého bodu štatútu tam môže byť prítomný:

  • člen PS (za určitý subjekt) na základe menovania vedúcim ÚPPVII
  • zastupovanie člena PS, ak nemôže byť prítomný
  • odborník prizvaný na rokovanie členom PS (nemá hlasovacie právo)

Samozrejme ak sa role “priebežne” menia, to je čudné. Rovnako ak niekto vystupuje ako poradca ÚPPVII, mal by mať ošetrený konflikt záujmov - čo presahuje činnosť PS.

1 Like

Mili informatici, mile slovensko.digital, mne prosim vysvetlite pre koho chcete zlepsovat sluzby???
Ktory clen pracovnej skupiny skutocne so sluzbami statnej spravy pracuje ako uzivatel?
Zase to skonci tak, ze “LEPSIE SLUZBY” pre uzivatelov “zlepsuju” informatici, ktori s nimi nepracuju!
Presne takto definovalo Ministerstvo financii a informatici-analytici sluzby portalu Financnej spravy.

Som zvedava, kto z vas by vydrzal 8 hodin denne podavat stovky dokumentov, “kazdy pes ina ves”, klikat ako robot, pozerat na krutiace sa kolecko a ani “ziva srnka netusi”, ci dokument presiel alebo nie a kde je. Potom idu pokuty, premlcane lehoty atd.

Definujte si 3 skupiny UZIVATELOV!
OBČAN - tych je vela, ale sluzby zatial pouzivaju poriedko
PODNIKATEL - podla mna sotva 5% z nich priamo sami pracuju so sluzbami statnej spravy

“ODBORNICI” - tych je najmenej, ale pracuju so sluzbami statnej spravy denne, cele hodiny s roznymi OVM - ekonom, uctovnik, notar, advokat, danovy poradca a pod. Tu je “pes zakopany”.

Mne je jasne, ze system ako je vytvoreny sa nezmeni, ale stacilo by stovky drobnych uprav, co by zjednodusilo pracu :frowning:

REBUS na riesenie :slight_smile:

To o com som si myslela, ze tu chceme verejne diskutovat sa vola Národná koncepcia informatizácie verejnej správy (NKIVS)
cize akronym = NKIVS

Ale slovensko.digital diskutuje o Verejná diskusia NKVIS
cize akronym = NKVIS

Pismenko, carka, lomitko, poradie v programe nehra ulohu?

Tento akronym bol pouzity jedinykrat tu:
https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/seminar-k-narodnej-koncepcii-informatizacie-verejnej-spravy-definoval-jej-klucove-ulohy/index.html
a myslim si, ze to bola tlacova chyba, ale odtial ho okopirovali vsetci ostatni … :duck:

Napriek tejto malickej chybycke som tu hadam spravne.
Som zvedava ci to opravite, ako a kedy :slight_smile:

Takto je to aj s www strankami statnej spravy (OVM)

Ale to je dobre, tak to ma byt:

My sme IT a vieme ako sa ma IT robit. Ak stat nastavi zle business, ziadne IT to nezachrani… Obdobne pri zle menezovanom projekte…

Trafila si klinček po hlavičke. stále môžeš nepoužívať elektronické služby štátu, ktoré nie sú dobre nastavené.

Čím viac ľudí odmietne tieto služby, tým skôr bude musieť štát riešiť vzniknutú situáciu.

Pozor, si na omyle, ja si vybrat nemozem, ja tie elektronicke sluzby pouzivat MUSIM.

Vyhlasujem

NEOBCHODNÚ VEREJNÚ SÚŤAŽ

v rámci projektu ZDRAVÝ ROZUM
v Národnej koncepcii informatizácie verejnej správy (NKIVS) sa používa množstvo akronymov a skratiek, ktorým už nikto asi nerozumie. Preto dochádza k nedorozumeniam medzi odborníkmi v danej oblasti, informatikmi, štátnymi úradníkmi aj OVM. Nerozumie im ani OBČAN a nevie sa orientovať v elektronických službách.

Opatrenie 1. Inovácie - OPERAČNÝ PROGRAM “ABY SME SI ROZUMELI”

  • Predmet dodávky: vytvorenie webu
  • Technické špecifikácie a opis predmetu zákazky: predmetom dodávky má byť slovník, glosár skratiek a pojmov používaných v informatizácii, v ktorom sa dá rýchlo hľadať, triediť, obsahuje aj legislatívne normy a iné štátne dokumenty.

Vo väčšine týchto dokumentov je slovník skratiek a pojmov, ale v každom dokumente sa niektoré skratky opakujú a niektoré sú nové. Dokumenty sú v pdf, niektoré naskenované.

Podklady pracne pripravujem už viac ako pol roka, mám tam asi 600 pojmov, viem už presne definovať ako to má fungovať

  • Rozpočtové náklady: neviem
  • Podmienky súťaže: vyhrá ten, kto ponúkne najnižšiu cenu

Nájde sa tu niekto, kto mi pomôže?

Toto by sa mohlo hodiť: http://www.informatizacia.sk/ext_dok-metodicky_pokyn_glosar_pojmov/3482c

Velmi pekne dakujem, toto uz mame spracovane.

Ak významne početná skupina užívateľov odmietne nefungujúce služby, štát to bude musieť riešiť.

Moc v štáte pochádza od občanov, jednoducho vo voľbách budú voliť tých predstaviteľov, ktorí nenútia občanov používať nefungujúce elektronické služby.

Vazim si kazdeho co sa pusti do citania tychto dokumentov. Napriklad NKIVS (dakujem za upozornenie, preklep opraveny).

Obavam sa v sak, ze v tomto pripade ide len o nepochopenie.

image

Tieto dokumenty nemaju riesit jednotlive sluzby ani nejake ich vylepsovanie. Tu sa riesia vysokourovnove principy/architektura a pripadne z toho vyplyvajuca legislativa. Samozrejme poznamka, ze velmi dolezita skupina su “odbornici”, je na mieste, avsak z pohladu IS je to jednoducho len dalsi typ pouzivatelov systemu. A pre kazdy ISVS musia byt jasne identifikovani v studiach, poziadavkach na softver, atd.

Pridavam zapis zo stretnutia 13.9.2017

  • pracuje sa v dvojiciach - architekt + programovy manazer
  • manazer bude z dokumentov robit portfolio projektov
  • velkou temou je zmena “paradigmy” - uz sa robia podania nie centralne ale decentralizovane
  • ppp: netyka sa to len iomo, ale aj centralny elektronicky priecinok
  • dolezite su aj tradicne kanaly, kamenne pobocky nezomreli ani v komercii
  • co bude autorizacia klikom po novom (ppp nevie co to je, nases sa pyta tiez)
  • zmena egov zakona + referencna arch => znamena to zmenu aj sucasnych systemov (aj centralnych) - je tam rozvoj alebo sa stare projekty zrusia?
  • centralizacia tlace - problem - verifikovalnost (kopec specialnych pripadov)
  • pre kazdy centralny modul - riziko SPOF - aky je postup pre kriticke systemy?
    • to je vec studie
  • buduci tyzden tvorba podani v decentrovanych miestach (IOM!!!)
  • o dva tyzdne - platby - ekolok + statna pokladnica + platba kartou
  • dizajn manual do konca roka - riesi sa na standarizacii

Ak niekto mate nieco na srdci k najblizsim temam tak prosim sem. K IOMO/formularom/centralizacii sa myslim uz dost pisalo tu za zmienku stoji aj assisted digital v UK:

Types of assisted digital support
The support you provide can be either:

  • someone guiding a user through the digital service
  • someone entering the user’s information into the service on their behalf

A dalej tu Designing assisted digital support - Service Manual - GOV.UK

Zapis z dnes. V principe sa velku cast casu hovorilo o IOMO ako to zapada do noveho decentralizovaneho modelu. Bola pekna prezentacia, ktora hovorila preco sa to neda a co vsetko by bolo treba, aby to slo. Ako najvacsie vytky (ktore sa uz neriesia) si pamatam:

  • preco sa to neda zjednodusene
    • auditovanie
    • skenovanie zarucenej konverzie
    • nepodporovanie
  • organizacne hladisko
    • desiatky portalov, rozne sposoby - kto to zaskoli?
    • ak sa nieco zmeni, tak mozno bude musiet zmenit procesy?
  • bezpecnostne hladisko
    • na matrike/poste odmietli IOMO lebo nechcu nejaku tretiu stranu co maju mimo kontroly
    • posta, matrika nechce pustit aplikacie tretich stran (redirect je problem)
    • riesenim by bol bezpecnostny audit poskytovatela
  • KPI
    • v OPISe boli nastavene nejake KPI na IOMO a toto ich nejako kazi (nebolo povedane ake)

Oponovanie:

  • biznis case iomo je velky problem, napriklad to chceli dat do dcom, ale obce to odmietli, ze sa im tam neoplati drzat cloveka
  • pri IOMO treba znizit ocakavania, predstava, ze pridem na hocijaku pobocku a tam hocico za mna spravia je iluzia. Za ovela lepsi koncept povazujem asistovane podanie = bude tam zauceny brigadnik co vie ovladat normalne PC a pomoze vyplnit podanie.

Na zaver sa riesila zlahka pointa registra rozhodnuti

  • centralny register rozhodnuti
  • aby s nedali antidatovat rovnopisy, v zakone je diera
  • problem: bude sa davat ako priloha len rozhodnutie alebo cely obsah rozhodnutia? (mozu tam byt osobne udaje, zdravotne zaznamy, etc
  • problem: aj ked si uradnik bude vediet overit, ze rozhodnutie je validne, asi tazko dohlada, ze medzicasom neprislo ine rozhodnutie, ktore mozno uz meni stav. preto pointa referencnych udajov je ovela schodnejsia cesta. na nejake usecasy by sa vsak register rozhodnuti mohol hodit.

Moje poznamky k tomu pod ciarou:

  • viac krat bolo argumentovane, ze sme v SP Multikanalovy pristup zvolili strategiu 3V = vsetko vsade a teda na IOMO musi byt vsetko. Overoval som to a ta historia je inak. (cc @ret pre osviezenie pamate) Tu na platforme je zaznam, ze povodny zamer bol nie vsetko vsade, ale len tam kde to ma zmysel toto sme v pripomienkovom konani dokonca rozporovali a vo vyslednom dokumente bolo zapracovane upravene znenie.

image

Prosim @michalblazej a @ret ustrazit tento duch vykladu aj v spominanom manuali pre tvorbu koncovych sluzieb VS SR.

  • bezpecnost: Nebolo povedane, aka hrozba vadi poste/matrike ked sa povoli zobrazovanie specializovach portalov. Z mojho pohladu je toto trosku FUD, kedze specializovane portaly predsa tiez musia podliehat nejakym bezpecnostnym standardom. Ak by specializovany kanal ohrozil IOM malwarom, tak v prvom rade ohrozuje aj celu populaciu co ten kanal chce pouzit mimo IOM.

  • IOMO je v pricipe case study na open api. Kedze z neho vypadli usecasy, ktore je potrebne riesti aj pre akekolvek api tretich stran - auditovanie, zastupovanie,…

1 Like

@jsuchal ja som urcite bol proti 3V a tlacil som len tam kde to ma zmysel, ale nakoniec sa politicky pretlacilo vsetko vsade. Tomas vsak este aj na poslednom stretnuti, kde som bol ja, povedal, ze “budeme rozvijat vsetky kanaly rovnomerne, ale tam kde to ma zmysel”. Takze neviem co sa hovorilo dnes, kedze som na stretnuti nebol, ale doposial stale platilo, ze to musi byt zmysluplne.

1 Like

To bola asi moja chyba dnes… Zabudol som ze vlastne sme to takto uzavreli ako napisal Jano. Kazdopadne zaver sme k tomuto nevedeli dat a je potrebne to rozpracovat viac do detailu a vyhodnotit alternativy

Skor vidim problem v tom manualy, ja ho neriesim… a neviem kto ho riesi na urade… jedine co zatial mame je Misova ppt zo standardizacnej komisie a to tiez iba pre HCD procesy tvorby sluzieb. Takze momentalne service-channel fit nevedia nejakym standardnym sposobom poslytovatelia sluzieb vykonat.

1 Like