Spoplatňovanie e-mailov je realitou

Môžete uviesť, ako ste na toto prišli a ukázať vzorku, ktorá dokazuje, že je vytvárané PDF/A-3? Lebo ja som otestoval súbor PDF/A-1a vytvorený cez MS Office 2016 a prešiel validátorom VeraPDF ako validný PDF/A-1a. Naopak neprešiel testom validity voči PDF/A-2a a ani PDF/A-3a.
Rovnako som vytvoril cez LibreOffice súbor PDF/A-1a a rovnako prešiel validátorom VeraPDF.

Táto téma sa tu už podrobne diskutovala pri topicu o overovaní podpisov cez ÚPVS. Problém je v tom, že rôzni tvorcovia softvéru interpretujú normu PDF/A odlišným spôsobom. Riešilo sa to aj v pracovnej skupine Komisie pre štandardizáciu pre IS VS, ktorá navrhla riešenie problému a aj referenčný validátor PDF/A súborov - VeraPDF. (VeraPDF je vytváraný aj za účasti PDF Association, ktorá združuje značnú časť z najznámejších tvorcov PDF softvéru.

Platný podpis nie je možné vyhodnocovať ako neplatný len preto, že podpísaný elektronický dokument neprejde cez jeden z komerčných validátorov PDF/A-1a, ktorý sa dnes používa v podateľni na ÚPVS. Na ÚPVS je vyriešenie tohto problému podľa mojich informácií v štádiu riešenia.

Výnos o štandardoch č. 55/2014 Z.z. samozrejme nehovorí nič o tom, že by podpísaný elektronický dokument mal povinne prejsť validáciou v nejakom komerčnom validátore PDF/A-1a (kde nejaká firma definuje svoju vlastnú interpretáciu normy). Výnos o štandardoch navyše umožňuje prijímať aj ľubovoľné iné formáty, ak sa na tom strany príslušnej komunikácie dohodnú.

Aktualizácia 14. júna 2017:
Chybová hláška č. 2105 o chybe pri vyhodnotení súladu so špecifikáciou PDF/A-1 (ktorá sa vyskytuje pri .xzep súboroch) podľa mojich poznatkov znamená, že bol právoplatne overený podpis, pretože len v prípade právoplatného overenia podpisu dochádza aj k overovaniu formátu podpísaného elektronického dokumentu. Verím, že sa to v dohľadnej dobe podarí doriešiť.
Chybová hláška č. 110 hovoriaca o neúspešnej validácii podpísaných objektov (ktorá sa vyskytuje pri .zep súboroch) podľa aktualizovaných informácií od dodávateľa však neznamená, že bol právoplatne overený podpis a teda formát podpísaného dokumentu sa overí skôr ako príde k overeniu celého podpisu.

1 Like