SND - nový web

to ze podmienky odradili niektorych uchadzacov nesuvisi s tym co sa dialo potom, to mne a urcite aj vam hovorili viacere firmy.

Áno, ak by bol budget 150ka nie 15k, asi by sa prihlásilo viac firiem. Súhlasím. Problém mám len s tým, že argument “podmienok, ktoré odrádzajú od účasti” sa používa úplne v inom kontexte. Rozlišoval by som medzi tým, keď si ministerstvo pri VO vypýta absurdný certifikát, aby cez vstupné podmienky prešli len tí, čo majú prejsť (a dnes za takéto VO platíme korekcie) a tým, keď má klient limitovaný budget. To len tak na margo.

Súťažilo sa o “najlepší možný web za 15k”(inak už neviem povedať, že to je pointa agilného prístupu) s rámcovými parametrami stanovenými vo VO.

Ale už asi tretíkrát opakujem, že bez toho, aby sme reálne vedeli, čo sa vlastne dialo, je to tu taká pivná debata… :slight_smile:

Jano dobrymi úmyslami je dláždená cesta do pekla.

Toto mi pripomína ten vtip ako sa operácia podarila, hoci potom pacient zomrel. Sorry, ale to bola vyslovene nahrávka na smeč. Len aby sme si uvedomili koľko ľudí sa dostalo do podobnej situácie a nemali šancu dokázať, že chybu urobil niekto iný, alebo že to nebola plánovaná krádež … Proste pri ozaj veľkých projektoch je komplexita rádovo iná a šanca niečo nedotiahnúť tým pádom rádovo väčšia. Preto sa musí vyžadovať totálna profesionalita na všetkých stranách, žiadne výkyvy z plánu (ktorý musí byť reálny) a dodržiavanie procesov SDLC. Smutné je keď sa ale nejaké kritérium použije len na odstrel konkurencii, ale v relanom projekte sa ci uz dany expert, alebo jeho skillsy vobec nepouziju.

Ja tu zasnem. To by som naozaj rad videl, kto mi ukaze s podobnym budgetom podobne komplikovanu a vyzerajucu webstranku, ktoru navyse prebral kompletne iny dodavatel a cele to bude stat 30k eur (ci kolko to spolu vychadza). Mam pocit, ze ti co tu mudrujete si ste to asi ani nepreklikali.

Viem, ze toto je vynikajuca prilezitost si na oplatku teraz kopnut do SD, ale reci o zomretom pacientovi, nedodani “v case, kvalite ani rozsahu”, deleni zakazky su trosku predcasne (kym sa nezisti, co tam rok robil ten dalsi dodavatel a preco padlo rozhodnutie to nepustit live uz po dodani od wezeo).

http://startupquote.com/post/2484215075

Jano … za mna urcite nie. Nemozem kopat do niecoho, coho sa citim sucastou.
Ber to ako pripravu a trening. Take otazky a dokonca tvrdenia mozu prist aj z medii. To je jeden ucel. Budes (lepsie) pripraveny. A druhy ucel je, ze je dobre vyskusat aj tu rolu ked nemas uplne vplyv na to co sa o udalosti popise a ako sa prezentuje…
Ak by sme sa do vianoc nevideli/nepoculi, prajem S.D. aj Tebe osobne krasne vianoce, uspesny novy rok, a co najmenej prace …

v nadvaznosti na OGP a Open Source by SND mohlo byt pionier v tejto oblasti

@janhargas presiel mesiac odvtedy co si pisal ze stretnutie s SND bude dalsi tyzden, podarilo sa nieco zistit odvtedy?

1 Like

@mirom - stretli sme sa nakoniec až minulý týždeň vo štvrtok. Ešte čakám nejaké podklady, ale v zásade:

  • mal by existovať nejaký súpis toho, čo po prevzatí Altamira považovala za “nedokončené” a tvorilo to scope dorábky po ich prevzatí - poprosil som o poslanie tohto zoznamu. Zatiaľ ho nemám. Ja som na oplátku poslal “zistenia” z workshopu pred odovzdávkou webu zo strany Wezeo (technické a UX zistenia)
  • mám pocit, že aj SND si uvedomuje svoj podiel na priebehu projektu - vypichli napr. personálne obsadenie projektu a to, ako jasno mali v tom, čo vlastne od dodávateľa chcú
  • SND potvrdilo, že celková cena za web sa pohybuje na úrovni 30k

Zatiaľ toľko.

3 Likes

Feedback: Ako potencialny dodavatel chcem povedat, ze keby som vedel, ze je mozne nasledne cenu navysovat az na 30k, tak by to vyrazne ovplyvnilo moje rozhodovanie, ci dat ponuku do VO.

2 Likes

Podľa toho, čo sa tu píše, sa vôbec pri tomto projekte nepodarilo ukázať, že sa o IT zákazky dá súťažiť aj férovo a transparentne. Vie niekto z nás povedať, že nikto o prácach navyše dopredu nevedel? Je teda OK ak niekto vyhrá zákazku za 15k a potom niekto iný ju dorába za ďalších 15k? A teraz suchal hovorí, že ako komplexné to je. Prečo to nehovoril pred súťažou? tu sa už nedá veriť nikomu

1 Like

co by ti nepomohlo lebo vyhral “najlepsi” za 15

Lebo som ten web videl až keď ho pustili?

Cena 30k ako predpokladana cena zakazky by bola OK, tych 15 sa mi zdalo nerealnych uz na zaciatku. Za 15k sa daju robit mozno weby pre kampane, ktore maju kratku zivotnost.

Treba si vziat ponaucenie, ze sa neda tlacit prilis na cenu, na druhu stranu je znama informacia, kolko taky web priblizne stoji, toto pred sutazou bolo jasne asi malokomu.
A je jasne, ze taky web nema stat niekolko 100k a to ani s niekolkorocnou podporou.

1 Like

…cenu povodnej sutaze asi nenavysovali…

…nesledujem celu debatu, ale ak tomu spravne rozumiem, tak:

  • bolo prve VO, kde vyhral niekto s cenou 15k
  • potom to dorabal iny dodavatel a jeho prace stali 15k

…mna by zaujimalo, ze ako SND obstaralo tu dorabku?..kde mozem k tomu najst dokumenty, informacie?..

aj tu, sutazili to sice ako podporu ale slo o dorabku.
A pre jana : cena na zaver je OK, A s podobnym budgetom je viacero stranok,
Problem je inde, Po prvej sutazi ti odzneli oslavne reci na to ako sa zmenila buducnost a nasledne oslavne clanky o tom ako to bolo uzasne.
Lenze vysledok ukazal ze vitaz to nebol ochotny alebo schopny urobit a Jano Hargas stale nechce povedat co sa naozaj stalo.
A teda sa sutazilo na dva krat, trvalo o rok dlhsie dodanie a cena vzrastla 2x. Co je v malom pripad eHealtu.
A sebareflexia ludi v SD co na tom robili je nulova, naopak stale opakuju ze to bolo uzasne a ak pochybilo nasledne SND tak to ani skrvnku na VO nehadze,
A ak SD nevie priznat chyby, tak cim sa lisi od politikov ? Pokracuje v tradicii ze ziadne zlyhania sa nepriznavaju, pretoze by to narusilo svetle zajtrajsky.

A dobre VO by takemuto malo zabranit, snaha nediskriminovat ked sa prezenie konci takto.
A podla mna sa tu ukazali mnohe limity, verejna diskusia nenahradila odborne konzultacie, verejne urcovanie ceny neprinieslo lepsie urcenu cenu. Presnejsie to ze cena je podhodnotena aj tu pisali viaceri ale ideologicky pohlad ich zahriakol, ved s dobrym umyslom to musi dopadnut dobre,
A naozaj existovala sanca ze to vitaz bude robit pro bono, ale zazrak sa nestal. A aspon poucenie ze ak niekto v sutazi vylucuje pre podozrivo nizku cenu tak to nie je automaticky korupcia, ani to sa nestalo.

Sveto, na cenu sa dalo spytat viacerych web firiem, a padali tu ceny od 20 do 40. Keby urcili PHZ podla zakona, tak by bola predpokladana cena okolo 35 a museli by ist inym postupom VO. Kedze sa rozhodli ze to bude menej ako 20, tak sa dialo prieskumom a vyberali podla coho chceli. Problem je ze vo vysledku nakoniec 2x obstaravali tu istu vec a to je celkom jasne porusenie zakona, Vola sa to delenie zakazky s cielom pouzit prieskum a nie podlimitnu zakazku. Ciel tu nebol ale vysledok je taky isty, porusenie zakona a kazda kontrola tohto postupu to vytkne.

5 Likes

cize teraz 15k bude chybat v ramci podpory?

v akej vyske sutazili podporu a na ako dlho?

https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2938328&l=sk

nie nebude chybat, je tam podpora a hodinova sadzba na zmeny a toto je zmena.

Je otazne ci by to malo byt v ramci podpory, lebo pokial to boli zname veci v dobe odovzdania projektu, tak by to malo byt zahrnute transparentne v tom vyberovom konani. Pokial by to bolo v tom zahrnute tak by sme my napr hosting zanedbali pretoze v kontexte celkovej zarobenej sumy za ten rok je to 1/20.
Nechcem ale predbiehat, som zvedavy na zoznam taskov a hlavne na zverejneny source kod, kedze to bolo podmienkach obstaravania.

Poprosim jednu link na takuto verejnu debatku o lubovolnom statnom IT projekte, kde budu politici takto odpovedat. Dakujem.

cize az ked politici zacnu, potom to budete nasledovat? tak potom uz nemam otazky