Slovensko.Digital Idea Hackathon

Napady dobre, v klude pouzi template a rozpracuj to ako ludia na hackathone. Pripadne rovno tu na platforme. My sme dali volne ruky, zadanie bolo tiez pomerne volne.

Nebola porota, cize tazko sudit podla coho sa ludia rozhodovali. Kazdy je iny a dava vahu niecomu inemu. Neodvazil by som sa tvrdit, ze to bolo podla fun/cool kriteria. Treba tiez uvazit to, ze napady mali na prezentovanie 1 minutu, cize velmi mohlo zalezat aj od toho aku skusenost s prezentovanim mal clovek. Hackathony maju svoje chyby, hlasovanie bolo masove a preto poradie treba brat len ako akukolvek inu anketu.

1 Like

Ahoj Miro, appku o čakaní na úrade som priniesol ja. Napadla mi cestou po schodoch na Slavín, nepremýšľal som nad ňou dlhšie, a som otvorený kritike. Som dokonca úplne v pohode povedať, že je to blbosť a zabudnime na to, v prípade, že mi dáš argument. Takže daj, rád si ho vypočujem.

Čítal si celý projekt “frustračnej appky” na Google Docs? Nie je iba o čakaní na úradoch, je aj o lekároch, policajtoch, školách, alebo kľudne komerčných subjektoch. Všade tam sa čaká a doteraz verím, že by mnoho ľudí ocenilo, keby vedeli, ako dlho a či vôbec sa do toho oplatí investovať energiu. Ak existuje Staffino, ktoré hodnotí prístup zamestnancov k zákazníkom, prečo by nemala zmysluplne fungovať aj takáto appka - o tom, ako dlho “stránky” alebo pacienti čakajú na vybavenie? (Na konkrétnom mieste, s históriou čakania, aktuálnym stavom, podnetmi na riešenie, vyhľadávaním na mape etc.)

Neviem, koľko verejných peňazí natieklo a ešte natečia do lístočkových systémov čakania (“časenky” sa to volá?), ale tu by to riešila jedna appka.

A z druhej strany, nebolo by pre policajtov alebo lekárov fajn mať spätnú väzbu, že sa konkrétne u nich - v Dúbravke na KRPZ alebo v Michalovciach u pediatričky MUDr. Veselej - čaká akosi pridlho a bolo by dobré tomu prispôsobiť otváračky / ordinačky? Mne - ako podnikateľovi aj ako pacientovi, rodičovi, občanovi - to zmysel dáva, tak som to spísal.

Súhlasím, že vytvárať takýto Waze pre čakanie vo verejnej, štátnej správe alebo komerčnom sektore, je akosi málo ambiciózne v kontexte všetkých vzletných ideí S.D. Len by možno bolo dobré pripustiť aj to, že je X úkonov, kde sa hold bude musieť čakať ešte dlho (či z podstaty veci - vyšetrenie u lekára, alebo rýchlosti a ochoty implementácie - rozkrádanie verejných financií).

Som nováčik, Hackathon bol môj prvý kontakt - nepýtal som sa, čo už je hotové, kam nasmerovať sily, ani prečo toto je a ono nie je rozdebatované. Neviem to doteraz a celkom úprimne - vidím veľké medzery v komunikácii S.D smerom von - k občanom, podnikateľom aj úradníkom v štátnej správe. (Nuž ale komunikácia mimovládiek alebo konkrétne S.D k svojim cieľovkám je úplne iná debata, ktorú by sme mali rozoberať inde.)

Netuším aký je rozhodovací proces o tom, do čoho bude S.D investovať energiu / peniaze / čas. Ak do tejto appky, tak verím, že aj Tvoje komentáre a argumenty o jej prípadnom vývoji privítajú.

1 Like

Á, ešte jedna vec, zabudol som:

Hackathon tak, ako som ho zažil, bol fajn, a vnímam ho ako zaujímavý spôsob crowdsourcingu ideí. Len 1 minútová prezentácia je šialenstvo - pre rozprávajúcich. Zákonite mi ušlo tisíc vecí a idea je zrazu vnímaná veľmi, veľmi zjednodušene (viď. Mirov komentár alebo aj článok na Denníku N). Mrzí ma to a rovno mi aj napadlo, či by ste to pri ďalšom Hackathone nespravili takto:

  • vyhraďte 40 minút na záverečné prezentácie
  • tesne pred ukončením práce pri stoloch spočítajte počet projektov
  • prerozdeľte medzi nich čas, ktorý máte vyhradený na prezentácie

Ak bude prezentovať 40 ľudí, na každého bude 1 minúta. Ak ich ale bude e.g. 12, tak ako teraz (toľko nás bolo?), každý bude mať 3 minúty aj s rezervou na odovzdanie mikrofónu :slight_smile:

1 Like

Ahoj Jan,

nechap ma zle. Vobec som nechcel spochybnovat uzitocnost tvojej apky, dokonca asi by som ju aj vyuzil, keby nebolo inej moznosti ako ist na urad.
Celkovo som len chcel vyvolat diskusiu na temu, ake sluzby chceme od statu. A moja predstava je minimalizovat nutnost byrokracie vyuzitim IT, tak aby sa clovek mohol venovat inym veciam ako chodenim po uradoch.

Akciam ako bol Hackathon fandim a hlavne ludom co obetovali svoj cas a prisli. Ale vysledky by som mozno prezentoval v inej forme.

Miro

1 Like

Bolo by najprv dobre vediet co sa bude dalej diat z napadmi…

Ahoj Miro, vďaka za reakciu. Rozumiem a súhlasím - a nemám, čo dodať :slight_smile:

Forma prezentovania výsledkov Hackathonu je podľa mňa mrzutá, dokonca ma to aj trochu naštvalo. Veľa z ideí na Denníku N sprznili a v diskusii sa toho (tradične) chytilo viacero ľudí, ktorí nečítali, ani nebudú čítať pôvodné zámery v projektoch. Vždy sú ľudia, ktorí sa radi pochvália sarkazmom, a tých sa asi nedá zbaviť. (Čakajú na príležitosť ako muchy na kako.) Len treba povedať, že aj ten “zápis” z Hackathonu v N-ku bol povrchný, takže si takéto hejty vyslovene pýtal.

Pracovať v S.D na pozícii komunikačného manažéra / PR, bral by som to ako lesson learned, a nabudúce by som pripravil precíznejšiu tlačovú správu :slight_smile: (Lenže nie som v S.D, nepracujem ako PR manažér, a možno na toto v S.D ani nie sú zdroje. Who knows.)

2 Likes

@jsuchal Jano, o tomto som Tí písal aj mail. Nevieš / neviete popísať, ako budete v S.D s nápadmi nakladať ďalej? Aký je proces výberu? Akú formu ďalšej aktivity očakávate od účastníkov (ak vôbec nejakú)? Kedy? Vďaka.

Toto je bezna vec, ale mam protiotazky:

  1. Kde si hladal?
  2. Co by si ocakaval v idealnom pripade?

Beriem, vylepsime. Nas zase vydesil ten pocet dokumentov, nabuduce to zratame a dame viac casu. Na druhu stranu, je znama vec, ze ludia na hackathonoch zvyknu podcenit to najdolezitejsie - prezentaciu na zaver.

S napadmi sa mozu diat dve veci, bud sa toho chyti niekto tu ako pri volby.digital a pojde to samo alebo aj nie. Platforma je celkom pekny filter toho co ludi naozaj trapi a do coho su ochotni investovat cas.

Niektore napady sa prekryvaju s nasimi planmi, tam je mozne, ze to budeme rozpracovavat aj interne a zaradime do ekosystemu. Aj nase zdroje su vsak velmi limitovane a preto necakajte, ze to za niekoho zacneme len tak kodit.

Ten clanok v N nebol od nas. Dakujeme za neho aj ked len skrabal po povrchu. Z hejtov si netreba robit tazku hlavu. Mna tam tie komentare tiez nastvali (aj z inych dovodov), ale takto to tu na webe chodi.

Co s napadmi dalej? Ja odporucam vytvorit k nim temu (aspon tie co niekoho zaujmu) a zacat diskutovat ako je ich mozne zrealizovat alebo rovno zacat.

1 Like

Dalšia príležitosť pre tieto i ďalšie nápady @ DanubeHack 2.0

2 Likes

@Jan_Prevratil no zrovna sme sa vratili z Distrupt Hackathlon a tam mal kazdy tiez iba minutu na prezentaciu. Na webe alebo Devposte moze byt informacii samozrejme viac. Ako vravi Jano - je to aj o prezentacii.

toto sa ti asi bude pacit -> je to appka kde Amazon Alexa caka za ludi na telefone v poradi :slight_smile:

2 Likes

vynikajúci feedback a konkrétna ponuka na otestovanie pozicie komunikacneho managera/PR

Vďaka @Jan_Prevratil, dobry feedback, ako pisal @jsuchal, nešlo to od nás ako Tlačová správa (redaktorka, ktorá článok písala, bola priamo na podujatí). Feedback pre nás, že nabudúce asi radšej cez tlačovú správu. A feedback pre prezentujúcich, že bežný človek tie nápady pochopil takto.

Čo sa týka komunikácie, určite je priestor na zlepšenie. Aby sme nestrieľali naslepo, pomohlo by:

  • vieš mi dať ako inšpiráciu príklady NGO, ktoré podľa teba komunikujú dobre / lepšie? V čom? (frekvencia? jazyk? témy?)
  • aké komunikačné kanály považuješ za najviac relevantné napr. pre človeka ako si ty - t.j. niekto, kto má s SD doteraz pomerne platonickú skúsenosť?
  • what does good look like? (kedy by si vedel povedať, že už máš o SD dosť info? Ako by to vyzeralo v praxi?)

vďaka. Každý ďalší nápad pomôže. Kľudne sa k tomu môžme stretnúť osobne u nás na Slavíne alebo v meste ak si nájdeš čas.

Ahojte @janhargas, @jsuchal, idem rovno k veci: mimovládiek so zmysluplnou a účinnou komunikáciou značky nie je veľa. Nebudujú značku dlhodobo ani konzistentne (čo vnímam ako chybu), skôr robia pekné jednorázové kampane (aktuálne Plamienok - deti doma, alebo pred pár mesiacmi OSFka s kampaňou ALE (proti hejtu), alebo Životné partnerstvo Iniciatívy Inakosť; osobne som angažovaný v Bratislavskej kaviarni pod NMŠ, a tiež ju vnímam ako zmysluplnú). Myslím, že je chyba aj na strane reklamiek (ktoré NGOčky obsluhujú často iba kvôli oceneniam v kreatívnych súťažiach) aj na strane mimovládiek (ktoré sa zase nevedia zbaviť svojej profesnej optiky).

Vnímam to tak, že aj S.D zápasií (predpokladám) s peniazmi aj s vlastnou optikou (zjednodušme to na “kóderi proti korupcii”), ktorej sa neviete - alebo nechcete? - zbaviť. Je to analogické, ako keď sa OSFka alebo NMŠ dlho nevedela zbaviť naratívu “ľudských práv” alebo Plamienok “detského hospicu”. Spravili to, a ide to lepšie ako kedysi.

Hlavne kvôli tomuto posunu, ktorý sa v S.D ešte nestal (aktuálne na mňa na YouTube vyskočil banner “1€ našich = 2000€ verejných ušetrených”, čo je presne ono) je predčasné hovoriť o kanáloch či demografii / psychografii cieľoviek. Najprv by som hľadal pozitívnu motiváciu (čo nie je triviálne), až potom má zmysel baviť sa o messageoch. Zjednodušene emócia v komunikácii, ale there’s much more about it.

Nemá zmysel robiť veľkú kampaň ani najmenší merchandising, pokiaľ nie je jasné, akú rolu zohrajú tieto veci pri budovaní značky S.D. Nepoznám celé pozadie, všetko to môžu byť len domnienky z pohľadu z vonka. Rád sa s vami o tom porozprávam. V pohode aj zajtra u vás na Slavíne, povedzte si čas :slight_smile:

1 Like

pred obedom - cca. o 11tej by to šlo. moje číslo 0910 160 880

1 Like

Tohoto pristupu som sa obaval. Problem je ze apky nakodene nadsencami nezmenia statne IT. A niektore veci sa externe ani nedaju, musite zmenit existujuce statne IT systemy a sluzby. To plati aj o tej automatizacii podavania Dane z nehnutelnosti.
Skor som ocakaval nieco v zmysle, ze budete presadzovat niektore napady v ramci pracovnych skupin na UPVII. Taka skupina K9.5. Lepsie sluzby by bolo idealne miesto.

Tohto pristupu sa netreba obavat, ale naopak je uplne bezny aj v zahranici. Tam kde netreba stat, tak nevidim dovod stat do niecoho nutit.

Skuste napisat, ktore projekty by ste chceli, aby urobil stat. Ja sa toto rozhodnutie na zaklade hlasovania asi 50 ludi neodvazim urobit.

Tusim si v tejto teme nerozumieme. Je to asi skor na nejake diskusne forum…

Diskutujte, navrhujte. Rád si vypočujem argumenty prečo má niečo z tohto robiť štát. Tak sa posunieme ďalej.

Dobrý. Mohol by som prosím dostať kontakt na človeka za projektom akovybavit.sk?

Vďaka
JR

Ahaho! Workshop IDEA-HACK 1