Sémantické dátové štandardy pre údaje verejnej správy SR

Toto je vynikajúca pripomienka, a vôbec, vo všeobecnosti je to správna trefa na diskusiu/štandardizáciu. Aké ID sa má vlastne používať? Napr. na poslednom stretnutí PS1 bola k tomuto diskusia síce veľmi krátko, ale názory sa rôznia.
Majú sa použiť už len nové, IDčka z referenčných registrov, alebo sa môžu použiť aj iné platné IDčka (identifikátory) na tú istú vec, ak sú dokonca aj platné podľa zákona?

Ja osobe zatiaľ zastávam názor, že sa majú dať použiť všetky platné IDčka, aj povôdné IDčka, veď sémantika je o tom, že poskytuje na to prostriedky ako to dosiahnuť a okrem všetkých fantastických vecí ktoré prinášajú, podľa mňa majú aj pomôcť pri integrácii.

Preto som to jednak vyňal ako samostatný bod do metodiky, kde som to formuloval zatiaľ takto
§C.1.1. Tvorba URI z rôznych platných identifikátorov na rovnakú entitu s príkladom, čo je vlastne prerozprávaný tento nedávny príspevok tu na slovensko.digital.

V postate na stretnutí zaznela myšlienka, teraz máme šancu to urobiť dobre, začíname s tým, čiže mal by byť v tom poriadok. Ja to vidím tak, že poriadok stále ostáva, sémantika nie je o niečom úplne novom, je to skôr lepší kalkulus, resp. celá významová sieť nad všetkým existujúcimi dátami, kdekoľvek už sú.

Čiže, podobne ako v prípade Registra adries (kde sa musíme vysporiadať s 3 IDčkami pre nejakú entitu), aj v prípade organizácií sa budeme musieť vysporiadať s viacerými IDčkami. Keď sa mapovanie vypublikuje ako samostatný dataset, tak sa hneď po naloadovaní do triplestoru dajú použiť IDčka práve tie, ktoré potrebujem.