Rozvoj MetaIS - studia uskutocnitelnosti

No ano, tych 48 mesiacov je zaujimavych… A kde napisali tu namietku? Vies dat nejaky link?

1 Like

V ramci tvorby studie sa pouzivatelom posiela aj jednoduchy dotaznik na ziskanie spatnej vazby od pouzivatelov. Ak niekto z tu pritomnych pouziva MetaIS (napr. len na ziskavanie informacii), tak budeme radi ak ho vyplnite.

1 Like

Tu su vysledky dotaznika.Dotazník pre používateľov MetaIS.html (252.1 KB)

1 Like

Ja mam jednu taku banalnu poziadavku. Chcel by som RSS alebo ine notifikacie na zmeny. Napriklad chcel by som vediet, ked sa zmeni/prida hocijaka studia. https://metais.finance.gov.sk/studia/list - tym ako to je spravene, sa to neda ani z toho html poriadne vykusat. Damn you Angular, you broke the web.

1 Like

Vdaka za poziadavku. Je to v plane - napisane v studii v casti notifikacie.

  1. ano, ja som mal uplne to iste…nemusiet chodit pozerat MetaIS kazdy den a sledovat, kde nastali zmeny…proste zaujima ma studia/reformny zamer, tak sa prihlasim na odber zmien, ktore sa s danou studiou deju

  2. ocenil by som, keby sa upratala obrazovka zoznamu prilozenych dokumentov a bolo jasne vidiet, co je rozpracovany dokument, co je stary, historicky dokument a co su finalne schvalene dokumenty…teraz napr. https://metais.finance.gov.sk/studia/detail/1cfe7e9d-1abf-4fab-acb4-6ebc303d7f61?tab=documents stav = Vytvorene, u mna neevokuje, ze ide o schvalene dokumenty

  3. fajn by bolo urobit ciselnik typov dokumentov a v zoznamoch by sa pouzivatel mohol riadit podla tohto typu, nakolko nazvy tych dokumentov mozu byt rozne a pouzivatel ich moze pomenovat rozne…cize potom musim otvarat dokument, podla obsahu sa sanzim identifikovat, co to je za dokument a si ho premenuvam

  4. moct stahovat dokument priamo z riadku alebo moct stiahnut viac dokumentov naraz…ked si pozeram studiu, tak aj tak nakoniec si stahujem vsetky dokumenty postupne…keby bola moznost si v zozname ozancit, co chcem stihanut (zaskrnutim checkboxu) a potom jednym tlacidlom stiahnut by som stiahol vsetky naraz

  5. chybaju mi na MetaIS aspon zakladna statisticko-analyticka cast = sumy jednotlivych studii musim dolovat z dokumentov, nevidim to v prehlade, neviem teda za kolko penazi uz boli schvalene studie, za kolko penazi si studie v schvalovani, a pod.

  6. s ITMS2014+ by sa dalo dohodnut, aby sa napr. na ZoNFP/projekte povedalo, ku ktorej studii patri, nakolko nemusi platit, ze 1 studia = 1 ZoNFP/projekt…nasledne by ste z OpenData API ITMS2014+ mohli tu na MetaIS publikovat “siet” studii a z nich realizovanych projektov a aj dalsimi udajmi, ktore su v OpenData API dostupne - ako je cerpanie, nezrovnalosti, plnenie projektovych ukazovatelov a pod.

  7. v detaile studie nikde nevidim subjekt, ktory ju predlozil…vidim zo v zozname studii, ale uz nie v detaile formularu konkretnej studie

  8. a najvacsi problem, ktory vidim ako niekto zo strany sukromneho sektora, MSP, a kto by mal zaujem sa podielat na realizacii, tak az do momentu schvalenia studie, nemam k dispozicii konkretnejsie informacie…na zaciatku studie ako je zapisana do MetaIS (zodpoveda tomu stav “Rozpracovana”) neviem aky je aspon high level harmonogram studie, neviem aky je high level harmonogram VO, aky sposob VO sa planuje, aky je high level harmonogram implementacie projektu, odhadovany rozpocet a strucny biznis popis pripravovanej studie/obsahu projektu…bez tychto info si ako MSP neviem planovat kapacity, robotu a cas…ak sa chce, aby sa zapajali aj MSP do VO, tak taketo info v ovela vacsom predstihu napomozu MSP, aby sa pripravili a sledovali tie studie, ktore ich zaujimaju a aby si sklbili investiciu do takejto neistej aktivity s niecim z coho preziju…takyto stav nahrava potom velkym firmam

napr. tuto studiu Red Flags: Zvyšovanie úžitkovej hodnoty digitálnych služieb pre občanov, podnikateľov a inštitúcie verejnej správy som na MetaIS kukal uz cca 6 mesiacov…az v dnesnych dnoch som sa dozvedel, ze to je za 25M a zo studie mozno pochopim na co to vobec je zamerane…ked som si pred cca 6 mesiacmi precital nezov tej studie tak som si hovoril, ze to mozu byt aktivity od 500k az po niekolko M ämoj tip bol tak 2,5-3M), ale 25M ma celkom dostalo a je mi jasne, ze pri tejto sume to VO bude nastavene tak, ze ziaden MSP nebude mat sancu tam dat ponuku, nakolko nesplni podmienky a zaroven ziadne seriozny MSP by do sutaze za 25M nesiel, nakolko to je asi nad jeho kapacity…keby som to mal na zaciatku tieto info, tak rovno to ide prec z mojho hladacika biznis prilezitosti

1 Like

K bodu 1. - ty mas ucet v MetaIS, takze si to vies spravit v Confluence, kde si zapnes notifikace na cely space, kde sa nachadzaju SU. Alebo iba na konkretnu SU. A notifikacie ti budu chodit. Hacik je, ze iba na zmeny, ktore sa stanu v Confluence.

nemam…som mimo statu…som firma na trhu, ktora sa zaujima o moznost podielat sa na eGove

p.s. a ak mam nahodou, tak som zabudol pristupy, ale urcite mi bloknite konto :slight_smile:

No ved ak skusis poziadat, mozno ho dostanes. Ako chapem, ze to nie je idealne, preto to je aj v nametoch na rozvoj, napadlo mi to iba ako taka barlicka.

1 Like

Studia by uz mala byt dokoncena - https://wiki.finance.gov.sk/display/SU/SU-MD-M3-su_98. Pripomienky su vitane.

Zopár základných otázok: @panda

  • v akom je vzťahu tento nový “rozvoj” voči existujúcej “systémovej a aplikačnej podpore”?
    Systémová a aplikačná podpora Metainformačného systému (MetaIS)

  • kde je k tomuto agendovému systému reformný zámer?

  • keďže MetaIS bol projekt OPIS, prečo je prípustné počas udržateľnosti opäť to financovať z EU fondov?

  • identifikácia a porovnanie variantov ako je to teraz v štúdii je ozaj považované za “dokončené”?

  • keďže ide z veľkej časti o samostatné moduly, kde vidno rozpočítanie nákladov podľa modulov?

Zopar odpovedi: @Lubor

  • vztah v podstate ziadny nie je. Toto je obstaravanie na change prevadzku a CR existujuceho systemu do obdobia, kym budu vysledky tohto projektu. Ale bola myslienka, aby sa niektore z navrhovanych veci zrealizovali aspon zjednodusene/pilotne uz z tohto obstaravania.
  • reformny zamer nie je potrebny, nakolko to ide je financovane cez ciel 7.5, kde RZ nie je potrebny. Navyse MetaIS ani nerealizuje nejake velke procesy VS, je tam par procesov a schvalovani v systeme, ale zrejme sa to neda porovnat napr. procesmi ktore bezia podla spravneho konania,
  • udrzatelnost - projekt je navrhnuty tak, ze bude ukonceny az po skonceni povinnej 5 rocnej udrzatelnosti povodneho projektu (a skor sa to nestihne, ani keby sa chce), vid harmonogram,
  • identifikacia a porovnanie variantov povazujem za dokoncene (dokonca bez"" :slight_smile: ), ale ako som pisal, pripomienky su vitane
  • rozpocitanie na samostatne moduly aj s detailnym harmonogramom je v CBA. Je to rozdelene na MetaIS a JIRA&Confluence. Ostatne moduly budu integrovane do jedneho celku. A podla prirucky k OPII sa za modul povazuje iba samostatny funkcny celok, takze preto su moduly 2 - tie casti, ktore budu vediet fungovat aj nezavisle/samostatne.

Najväčší problém, ktorý s MetaIS mám je, že vlastne neviem na čo je dobrý. V časti Motivácia / Súhrnný popis sa uvádzajú ciele pôvodného projektu. A zdá sa mi, že o pár riadkov sa priznáva, že sa nesplnili temer vôbec. Vzťahov, ktoré je potrebné zachytiť je veľa, je to strašne komplexné a je teda veľkým umením, ako vytiahnuť podstatu, to dôležité a ako tú informáciu sprostredkovať ostatným. MetaIS sa (podľa mňa) vybralo opačným smerom, evidovať strašne veľa, mega tabuľky, atribúty … v tom sa absolútne nedá vyznať a nič sa z toho nedá pochopiť. Je prirodzené, že keď netuším na čo mi to bude dobré, tak sa to vypĺňa iba z donútenia, s chybami a použiteľnosť je blízka nule, ba priam to slúži iba ako nástroj na represiu, pozri čo si ešte nevyplnil.
Uznávam, že štúdia tieto problémy popisuje a dáva niektoré návrhy ako to zlepšiť. Pripadá mi to ale, že iba popisuje ako opraviť niečo, čo ani nie je isté, či sa oplatí opravovať. Enterprise architektúru (EA) považujem za dôležitú, ale podľa niektorých reportov 2/3 EA iniciátív zlyhajú. A mám pocit, že ideme s väčšinou.
To čo mi chýba, je vrátiť sa na začiatok. Povedať príbeh, ktorý by som pochopil, uveril mu a videl by som aké výhody mi to naozaj prinesie. Ak sa pozriem na ekonomickú analýzu, tak sa tam píše “úspora času pri tvorbe koncepcie rozvoja a štúdie uskutočniteľnosti … 25 percent času”. To by ma zaujímalo ako sa na to prišlo. Veď štúdia je hlavne o vymyslení, nie o napísaní, ako sa to odhadovalo? Podobne “úspora pri životnom cykle enterprise architektúry 25 percent”. A ak tú enterprise architektúru nebudeme popisovať vôbec, tak ušetríme 100%. Očakával by som zdôvodnenie, prečo niečo treba evidovať, čo nám to prinesie. Jednoducho, zdá sa mi, že štúdia popisuje ako veci, ktoré sa robili zle, budeme robiť o niečo lepšie. Ale prečo ich vôbec máme robiť? A nemáme ich robiť úplne ináč? Alebo robiť niečo úplne iné? Naozaj tam ten príbeh, ktorému rozumiem, verím a chcem ho podporiť nevidím.

2 Likes

Napriklad ja mam velky problem s MetaIS uz pri takejto jednej prkotine:

  1. Niekto musel vyspecifikovat a zanalyzovat ako bude prebiehat cely proces vyhlasovania ref. registrov.
  2. Tuto specifikaciu a analyzu (urcite to bolo v DFS aj s navrhmi obrazoviek) potom niekto musel precitat a schvalit.
  3. Nasledne sa to implementovalo, testovalo, spisovali sa pouzivatelske prirucky, robili sa k tomu videa.
  4. Niekto to musel akceptovat.

A vysledkom tohto brutalneho procesu je… ze sa toto pouzilo na 4 (slovom styri) riadky v tejto tabulke. https://metais.finance.gov.sk/refregisters/list?page=1&count=20

Keby sa to cele evidovalo vo jednom wiki, tak sa vobec nikto nad tym nepozastavi.

1 Like

Good point, v zasade suhlasim a mam pocit ze vela ludi to chape presne takto isto. Ten pribeh by mal byt predovsetkym o dramatickom zjednoduseni a zefektivneni GUI cez rozne navigacne wizardy a pomocky.
Ci sa oplati nieco zlepsovat? To je dobra otazka, na ktoru sme si odpovedali ze ano, ale zase s tym, ze to bude ovela jednoduchsie ako v minulosti. A ak ten jednoduchy sposob bude fungovat, tak postupne sa mozes rozsirovat.
Tie uspory boli myslene tak, ze teraz trva dlho nielen to vymysliet, ale aj zadat do systemu. A prave to zadanie do systemu malo byt efektivnejsie (zjednodusene povedane lepsim GUI a odstranenim atributov ktore povieme ze su zbytocne)

Ak by si mal cas, rad by som sa k tomu stretol, a predisktuoval napr. pri nejakej dlhsej kave, mozme sa pobavit aj o tom, ako dizajnovat/pomenovavat/evidovat sluzby a pri com ma evidencia zmysel a pri com nie. A zavery mozme potom spisat aj sem.

1 Like

Ale tie 4 riadky maju vela stlpcov a udajov co sa daju rozkliknut :wink:
Teraz vazne - ja to uplne chapem a niektore podobne veci vo wiki aj naozaj robia. Ale implementovat to takto v VS je tazke - povedal by som ze to bude najma problem firemnej kultury, takto sa tam veci nerobia. A viem si zivo predstavit, ze ak by to niekto navrhol, tak by to bolo na smiech.

Mala uvaha “hodnota za peniaze”. Keby sme to cele hodili do wiki a najali 10 ludi co budu nonstop to upratovat, kolko by sa usetrilo?

Ja tej uvahe rozumiem. Ale v tomto pripade by si neusetril, tolko ta prkotina nestala… Ale kebyze zamestnas jedneho…

MetaIS 2.0 MetaIS stal 11M eur. To je 30 rokov pre 10 ludi s platom 3000 eur (supehruba mzda).

na com a s cim by tych 10 ludi pracovalo ? na hw a sw uz nic neostalo :slight_smile: