Problémy NKIVS 2008

NKIVS nie je ani nebola koncepciou ale dokumentom, ktory mal legitimizovat OPIS a projekty v nom. Bol rozkrajany ako kolac na jednotlive stvorceky a rozpredany.
Diskusie o nejalej koncepcii, ktora sa bud da vykladat x sposobmi alebo nebude dodrzovana, nema zmysel. Je to len ucastnictvo na vytvarani potemkinovskeho dojmu odbornosti, ktory tam nie je a z principu hry ani nemoze byt.
Zjednodusene: … skoda reci! :slight_smile:

1 Like

Prave vdaka takymto nazorom ma informatizacia na Slovensku problemy.

Juraj, ak ste ten konzultant z Arthur de Litle tak sa pozname a poznam aj Vasu pracu.
To nebol ani tak nazor ako skutocnost. Poztite sa na prvu nkivs a uvidite tam napr. Portal zamestnancov VS. Preco sa tam dostal, kto ho mal dodavat a kolko mal stat boli rozhodujuce kriteria preto aby sa tam objavil. Takze autori nkivs 1 nesledovali ziaden odborny ciel.

1 Like

Bravo! Kto bol v tom čase zodpovedný za túto “koncepciu”? Pomohlo by uviesť pár mien.

1 Like

Kto robil tú koncepciu? Kto dohliadol na to aby sa používal zdravý rozum a nie otrocký výklad? Kto zastrešoval celé roky túto problematiku?

Ano, som to ja. Byvaly konzultant ADL uz. A kto ste vy? Nepoznam Vas podla nicku :).

Neviem praveze ako vznikala povodna NKIVS. Celkom mozne, ze vznikala i tak, ako opisujete. Pre zaujimavost, portal zamestancov verejnej spravy sa nezrealizoval. Pri novej NKIVS sa na odbornost dost prihliada.

Ten problem nebol v otrockom vyklade. Skor v tom, ze koncepcia neposkytovala nastroje, ako spomenute principy (jeden krat a dost, proaktivne sluzby) skutocne zabezpecit. Ako prvy krok pri informatizacii to bolo mozno postacujuce. V kazdom pripade, teraz je priestor na vyraznu modernizaciu fungovania statu ako takeho.

Ked si kliknete na ikonku s mojimi inicialami tak uvidite meno uzivatela. Som Milos Molnar a stretli sme sa na MiFi.
Na tu novu odbornost neverim kedzo to robia ti isty ludia. eGov cloud je prikladom, ze sa nic nezmenilo a odbornost ide bokom.

2 Likes

Pôvodná otázka bola: Kto robil tú koncepciu? Kto dohliadol na to aby sa používal zdravý rozum
a nie otrocký výklad? Kto zastrešoval celé roky túto problematiku?

Teda autori koncepcie a osoby, ktoré ju schválili to urobili zle?

Vtipy o konzultantoch z AdL, KPMG, PWC, Delej a mlč sú teda pravdivé!
Rezervujem si miesto v prvej rade a teším sa na súboj MM a JB. :innocent:

Kedze aj ja som bol tak si mozem dovolit jeden:

Aky je rozdiel medzi konzultantom a prostitutkou?
.
.
.
.
Ptostitutka neurobi za peniaze cokolvek.

Neviem kto ju robil :smile: Nepoznam odpovede na vsetky otazky.

Nie to netrvdim. Svet naozaj nie je ciernobiely a NKIVS 08 bol vyrazny krok dopredu v uvazovani o digitalnych verejnych sluzbach. Len diabol sa casto skryva v detailoch. A vyriesenie kazdeho problemu vzdzy zakonite prinasa nove problemy, tak sme chceli len na ne poukazat.

Pozdravujem Milos :), ano pamatam sa. eGov cloud je prave prikladom, kolko sa zmenilo. Celkovo netreba podcenovat vyvoj a schopnost organizacie ucit sa. Uz by si MF nespoznal, teraz je to niekde uplne inde.

Si to aspon vyskusajte, pan anonymny humorista :). Jedine, co tam je vidiet je meno Miloš. Kludne mohlo ist aj o Milosa Zemana, alebo tak.

Bolo by rozumne udrzat tu istu uroven, mam pocit, ze aspon tento thread kusok moralne upada.
Moj nazor je, ze pravda je niekde v strede nema ju Juraj ani Jano. Zmenezovat velky projekt neni take jednoduche ako ako by sa mohlo zdat, reci typu za tyzden by sme to spravili lepsie zneju pekne v mediach, na druhej strane s tym vopred rozdelenym kolacom mam pocit, ze to tak bolo aj je, s tym kradnutim by sa skutocne malo cosi robit, ale to asi pri volebnych urnach.

2 Likes

Matej, v tomto threade by sa malo diskutovat najme o koncepcnych problemoch starej NKIVS (ak si niekto mysli, ze nejake su) a tiez o rieseniach, ako ich co najlepsie v novej NKIVS adresovat. Ide o relativne komplexny problem, urcite tu budu vzdy skupiny, ktore sa budu na informatizaciu pozerat ako na sustavu projektov a prilezitosti (delenie kolaca). Len to je jeden rozmer, ktory nie je jediny, ako sa tu isti diskuteri snazia vsugerovat. Snazime sa priniest postupne nastroje, ktore vyrazne obmedzia plytvanie na IT projektoch. Pojde najma o vacsie sustredenie sa na kvalitu a hodnotu za dane peniaze. Najdolezitejsia cast novej studie uskutocnitelnosti budu kriteria kvality, ktore by sa mali naplnat.

najlepsim koncepcnym riesenim je prestat “rozkradat” fondy nekoncepcnymi projektami a prerozdelenie prostriedkov na viac realne vyuzitelnych a funcnych projektov. dalsou vyzvou je vzdelavanie projektovych manazerov, aby pouzivali sedliacky rozum a vedeli identifikovat problemy skor, ako sa pustia do pisania a realizovania projektu. napriklad projektovi manazeri doposial efektivne nedoriesili “problem spinky” zospinkovanych viacstranovych skenovanych dokumentov. navrhovane riesenie skenovania zo skla zrejme nie je vobec efektivne vo vztahu k meratelnym kriteriam zrychlovania a zefektivnovania verejnej spravy. az po uspesnom dorieseni problemu spinky sa mozeme zacat bavit o vytazovani dat. inak povedane, pokial nemame dorieseny zaklad, reci a uvahy o inovaciach su smiesne.

2 Likes

Ano s tymto suhlasim, nema sa rozkradat.
Zvysok je offtopic a blud. Tiez by ma zaujimalo preco si vacsina diskuterov na tomto fore mysli, ze neuvedenim svojho mena ziska nejaky benefit.

A prave pre to, ze mam pocit, ze vtipy o konzultantoch a prispevky hraniciace s invektivou tomuto vlaknu dominuju som mal pocit, ze by som mal nieco napisat. Uz sa tu nebudem dalej zapajat do nezmyselnych diskusii.

Ano, to uplne suhlasim s Tebou. Ciel toho vlakna bol ale dobry, zvrtlo sa to, to je casty problem otvorenej participacie.

Dotknute osoby boli upozornene. Inak taketo spravanie je lahke nahlasit. Ikonka Flag. Staci ich zopar a autor pojde na chvilu do karanteny.

Bolo by vsak fajn keby sme sa nerypali v NKIVS’08 a suhlasim, ze diabol je v detailoch. Pre NKIVS’15 neviem odpovede na moje zasadne otazky:

Diskusiu prosim tam.