Prispevok na starostlivost - doklad od Socialnej poistovne elektronicky?

Ahojte, ziadal uz niekto prispevok na starostlivost pre dieta do troch rokov elektronicky? Je potrebne dodat prilohu Doklad preukazujúci povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby - to dava Socialna poistovna, ale tu som narazila na problem, ci sa tento doklad da ziskat elektornicky, skusal niekto?

vseobecne podanie na socialku a hadam pride :wink:

Nie sice presne tento a da sa ziadat elektronicky, uz to priekopnici poskusali:

Dakujem, cize skusim vseobecne podanie a som teda zvedava.

furt som z toho jelen. @Lubor
Neznamena jedenkrat a dost to, ze si UPSVaR sam od Socialnej Poistovne to potvrdenie zozenie ? A ze teda ziadatel sa vobec nemusi dokladovanim zaoberat ?

je to presne tak, avsak 1xdost nema implmentovane skoro nikto, iba by sa to malo robit

A odkedy je to povinnosť ?

Cize mam skusit bez toho potvrdenia, a potom sa odvolavat na to, nech si ho ziskaju sami?

Pre 1x a dosť nie je podstatné či je “implementovaný”, čiže či to nejaký IS robí automaticky. Mňa ako používateľa to vôbec nezaujíma. Ak treba, nech si úradníci píšu žiadosti o sprístupnenie informácií medzi sebou.

Dôležité je, čo podľa zákona musím a čo nemusím. Tu je dnes možné oprieť sa iba o §17 ods.5 a 6 zákona o e-Gov. To znamená že:

  1. ak treba v nejakom konaní priložiť nejaké údaje, alebo niečo preukázať (napr. ten doklad čo tu na začiatku spomína @Veronika_Pizano) a dá sa to zistiť z referenčných údajov, tak si to majú zistiť sami a nesmú to vyžadovať odo mňa
  2. ak úrad A žiada od úradu B nejaké údaje, ktoré B spravuje vo svojom IS, a A preukáže že ich potrebuje na výkon verejnej moci, tak mu ich úrad B musí poskytnúť

Referenčné údaje sú aktuálne veci z:

  • všetky základné veci z RFO a RPO
  • IČ DPH
  • Dátum zaradenia/vyradenia človeka z evidencie nezamestnaných

Údaje týkajúce sa dôchodkového poistenia zatiaľ nie sú referenčné. Ak teda podľa zákona je nejaká bumážka o tom je povinnou prílohou podania a úradník po mne chce aby som ju doniesol ja (nemajú jej získanie “sami od seba” implementované) - tak to musím po starom spraviť/zohnať/doniesť. Alebo môžem skúsiť na drzovku, ako @filip, aby si to zistili sami - je to na dobrej vôli úradníka.

2 Likes

Toto je napríklad situacia: sociálka potrebuje potvrdenie o navsteve školy môjho syna kvôli prídavkom. Sociálka je ovm (?) , Škola je ovm. Majú si to vybaviť napriamo… Pelle sa zastrajal že od 1.1.2018 to bude musieť byť takto a ešte aj elektronicky a nie papierovo. Tak zase si kupujem pukance a prosím lístok do piatej rady doprostriedku. :smiley:

1 Like

Akože máte pravdu, takto by to malo fungovať, čo však trestuhodne podcenuje (aj pellegriniho úrad), je ako sa dnes vykonávaná verejná moc. proste z úradov nevykoreníte to, že zodpovednosť za dokazovanie je na strane žiadateľa, iba tým že mu dáte technické prostriedky.

v zákone o správnom poriadku 71/1967 je už veľmi dávno ustanovenie
§ 32
(1) Správny orgán je povinný zistiť presne a úplne skutočný stav veci a za tým účelom si obstarať potrebné podklady pre rozhodnutie. Pritom nie je viazaný len návrhmi účastníkov konania.

napriek tomu, v špecifikých legislatívných normách sa to zvrhne nato, dones toto a toto a toto. osobne si myslím, že revolúcia cez it sa neudeje pokiaľ sa neudeje aj reforma procesného fungovania verejnej správy. proste to čo dnes sa požaduje čiastkovo cez evs má byť cielený program-reforma s prekopaním všetkých zákonov. nech sa politici nehnevajú a platforma tiež nie, bez toho to nebude nikdy fungovať.

btw: pamatam si stale na jednu pani, ked sme prezentovali-prezentovali dcom, kde je urcita moznost 1xdost. a hovorim im, ked si ziadatel zaskrtne ze je invalid, tak si kliknete na toto tlacidlo a system vam do spisu ziska infomaciu (dokument) ze je-nie je a na zklade toho rozhodnete. pani sa prihlasila a hovori a preco by som to mala klikat, ja to robit nebudem (suhlasne burcanie z davu) , to maju doniest. no a diskusia potom ako to setri vsetkym cas a spravny poriadok im to nakazuje, sa nepreniesla cez to ze dnes je to proste inak. :frowning:

3 Likes

no … ale zamyslime sa preco je tomu vo vyspelom svete inak, s umevom napomocni uradnici robia co Vam na ociach vidia. …
Ja to neviem. Ale ked to proste nemame v kulture a hhlavach, tak hold musi nastat represia. Ak niekto porusi zakon, jednosucho nemoze sa konstatotvat ze u nas to takto chodi. Musi byt potrestany. Nie je nic vychovnejsie ako exemplarny trest.

v zasade ano, represia musi prist, avsak najskor by mali byt upratana legislativa… nie je predsa mozne aby vseobecny zakon o eGov stanovil principy, ktore v osobitych zakonoch nie su respektovane. ako priklad uvediem pripravovanu novelu obchodneho zakonnika http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=6489
kde sa pri založení a výmaze spoločností zavádza potreba získať súhlasy finačnej správy, soc. poisťovne ak je spoločnosť/štatutár dlžníkom. explicitne je tam napísané: “Súhlas príslušného správcu dane je spoločnosť povinná si od správcu dane vyžiadať. Súhlas Sociálnej poisťovne sa nevyžaduje, ak spoločnosť nie je vedená v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne.”. Prečo by si tento súhlas nemohol vyžiadať súd? Kľudne elektronicky. Ak budú takto vyzerať zákony, tak na 1xdost môžeme zabudnúť.

Tak som to dnes poslala, prilozila som len zmluvu zo skolky a potvrdenie o prvej platbe a som zvedava, ci budu odo mna ziadat aj zivnostensky list, rodny list a potvrdenie o povinnom dochodkovom zo SP. Ak ano, skusim najprv postup, ze nech si to ziskaju sami (navyse rodny list som im uz davala, kedze som o tento prispevok ziadala, ale bol preruseny z dovodu prerusenia dochadzky do skolky). Zatial dakujem za vsetky rady.

hmmm … otazka na Pellegriniho … toto uz je skor politicke… Ked sa zakony pisu nejasne je to bud ucel (aby mali pravnici pracu pri ich vykladani a sporoch), alebo nedoslednost / zle urobena praca / diletantstvo.
V kazdom pripade, ak najblizsie bude UPVII niekde prezentovat princip jednekrat a dost, treba sa ho opytat na tento konkretny pripad … nech to do kamery vysvetluje …

@anton-somora jedna otazka - ked som v schranke, mam tam Podanie ziadosti o rodicovsky prispevok a Podanie ziadosti o prispevok na starostlivost v priecinkoch rozpracovane. Co to znamena? Poslala som tie ziadosti, ci nie? Nevidim tam nejaku moznost spravy odoslat, absolutne nechapem, co to znamena.

rozpracovane su rozpracovane… neodoslane, treba este podpisat a odoslat

upsvar to ma implementovane tak, ze na ich portali sa vyplnia udaje a prilohy a potom sa sprava zasle do schranky na podpis (nemaju podpisovac na vlastnej stranke)

  1. takto nejako ti skoncilo vyplnanie

  2. treba ist na tu rozpracovanu spravu, kliknut na nu a nasledne kliknut upravit spravu

  3. potom zoskrolovat dolu a kliknut podpisat a odoslat (pripadne este prilozit prilohy)

btw: toto robia tie nase slavne formulare ;), akoze teoreticky dobra myslienka, ale pre bezneho cloveka nepochopitelne/nepouzitelne

3 Likes

@anton-somora Dakujem. Moja chyba je, ze som si to dialogove okno neprecitala, len som klikla Odoslat a tym som to povazovala za vybavene. Ale teda neintuitivne je to paradne, tak sa az tak hlupo necitim :slight_smile: Takze teraz uz konecne odoslane a som zvedava, co bude dalej. Dakujem za pomoc, toto cele by som bez Platformy asi nedala a som zvedava, co este vsetko na mna caka…

1 Like

Ospravedlnenie nie je na mieste. How Users Read on the Web

:slight_smile: ano, ale ked viem, ze pracujem so systemom, ktory je uplne antiUX, tak mam citat vsetko. Proste self victim blaming :smiley:

Po par mesiacoch saga pokracuje. Prispevok na starostlivost mi zamietli, lebo nemozem podat naraz ziadost o rodicovsky prispevok (ziadala som spatne za letne mesiace, kedy dcera do skolky nechodila) a ziadost o prispevok na starostlivost. Nasledne bol problem s certifikatmi, tak som ziadost podala az v novembri. Dnes tam volam, ze co s tym je, lebo ziadna odozva. Ze mi poslali vyzvu na doplnenie (poslana 20.12.2017, teda takmer presne 30 dni po podani ziadosti). Vyzvu na doplnenie neposlal UPSVaR elektronicky, ale postou, neviem, kedy pride, kedze zajtra je sobota, sviatky a ja na dva tyzdne odchadzam z domu. Nastastie mi to ale vsetko poslala aj emailom. Mam doplnit:

  • rodny list dietata - napriek tomu, ze som ho uz davala pri predchadzajucom poberani prispevku
  • rozhodnutie o odňatí rodičovského príspevku - napriek tomu, ze mi ten prispevok daval ten isty urad
  • výpis zo živnostenského registra
  • potvrdenie Sociálnej poisťovne o povinnom dôchodkovom poistení ako SZČO
  • čestné vyhlásenie majiteľa účtu
  • podpísané tlačivá „poučenie“
  • vyplnenú kartu účastníka projektu ESF č. 312031A06 (toto som nikdy predtym nevyplnala, hoci som uz dvakrat ten prispevok poberala),

@anton-somora budem vdacna za radu, co z toho si maju ziskat sami a vobec, si sa s nimi mam natahovat

1 Like