Platba kartou

@jsuchal nesuvisi s to s oneskorenim zaslania spravy do schranky?

Myslim ze nie. Prvotna sprava o podani dosla okamzite.

No som dost sklamany, ani nie tak tou platbou, ta prebehla celkom rychlo a tak ako by som to cakal ze sa to udeje, ale cele to vyzeralo asi takto:

  1. Na MV som poziadal o potvrdenie trvaleho bydliska. Musel som to robit na @Ernest_Walzel pocitaci lebo nemam windows.
  2. Nasledne som dostal do schranky 2 spravy “Vaše podanie bolo zaevidované pod číslom CO_Odpis_Ext_Ziskanie_Potvrdenia_O_TP_So_Zep_UI_1_020180201011828” a “Vaše podanie bolo formálne overené.” – ako pouzivatela ma toto velmi nezaujima, staci mi ta hlaska co som videl uz na MV.
  3. O 7 a pol hodiny (!!!) som dostal spravu “Vaše podanie bolo prijaté na spracovanie.” - vsetky tri spravy maju predmet “Informácia o podaní 20180201011828” co vyzera ako duplicita.
  4. Taktiez som dostal spravu “Príkaz na úhradu VS 9982097603: Získanie potvrdenia” – ktora vsak nie je nijako zviazana s predchadzajucimi spravami dokonca odosielatel uz nie je “MVSR” ale “Ministerstvo vnútra SR” . Tu vsak flow je celkom pekny, kliknem zaplatit, kliknem zaplatit kartou a uz som na brane, platim, druhy faktor, redirect spat a redirect spat do schranky vidim znova ze to bolo zaplatene (neviem na co uplne).
  5. Dostavam takmer okamzite “Informácia o úhrade VS 9982097603: Získanie potvrdenia” ale je tam dole zase cast “Podrobné informácie k úhrade” ktora sa da rozkliknut. Velmi zmatocne.
  6. Dostavam dalsiu spravu “Informácia o podaní 20180201011828” od MVSR ktora vyzera takto Screenshot%20from%202018-02-02%2013-12-06
    kedze nie som ostrielany pouzivatel novej schranky tak klikam na “viac” a “stiahnut” - stiahne mi to document.xml s ktorym netusim co robit. Tak klikam na “podanie, alebo zas…” a vyberam na “stiahnut nepodpisany obsah” nerobi to vobec nic. Klikam na “stiahnut” stiahne mi to subor “Podanie__alebo_zasielka.xzep” a vidim tam nejake XML a v nom toto:
<XPO>
      <TypPobytu>Trvalý pobyt</TypPobytu>
      <DP>1987-04-08</DP>
      <DatumPrihlasenia>08.04.1987</DatumPrihlasenia>
      <Okres>Bratislava V</Okres>
      <Obec>Bratislava-Petržalka</Obec>
      
      <Ulica>Černyševského</Ulica>
      <OrientacneCislo>15</OrientacneCislo>
      
      <SupisneCislo>1275</SupisneCislo>
      
      
      
      <IFO>XXX</IFO>
      <Meno>Ján</Meno>
      <Priezvisko>Suchal</Priezvisko>
      <RodnePriezvisko>Suchal</RodnePriezvisko>
      <DN>1982-11-01</DN>
      <DatumNarodenia>01.11.1982</DatumNarodenia>
      <RodneCislo>821101/XXX</RodneCislo>
   </XPO>

XXX som tam zeditoval ja. Tu je vhodne dodat, ze na tejto adrese nebyvam uz niekolko rokov a medzicasom som 2 menil trvaly pobyt.

Kde mozem ziadat naspat 2.5 eura?

Platby :+1:, celkovy pocit :euro: :toilet:

Naozaj tomu nerozumiem, to nikto neskusi toto na pocitaci predtym ako idu robit bombasticke tlacovky?


@lubor to IFO nebude bajne PČO alebo BIFO?

3 Likes

pri tomto momente som si predstavoval, ze ako by to asi vyzeralo pri inom projekte ako AlphaGo https://youtu.be/4dGZaLWpQEM?t=31m40s

zaplatit mozes aj mimo slovensko.sk ked sa zaregistrujes na virtualnom kiosku a zadas variabilny symbol… (samozrejme, nie je to uplne seamless)
https://m.ekolky.gov.sk/Login.aspx

2 Likes

Nejaka linka typu ekolky.gov.sk?vs=123&suma=2.5&iban=567 by sa nedala vybavit?

EDIT: Teda toto https://m.ekolky.gov.sk/Sposob-platby.aspx?vs=9982097603 funguje ale len ked si prihlaseny. Inak to nejako zatuhne.

To je problem filozofie tohto statu co sa tyka podani a platieb… Podanie musia pridelit (clovek podatelna tipujem) na niekoho vecne zodpovedneho, az ked to ten odklinkne tak sa generuje platba.

Problem filozofie je:

  1. Platit okamzite pri podani
    alebo
  2. Platit az po overeni podania

Ak by sa islo prvym pripadom hrozi vracanie platieb kedze vela podani moze byt “uplne blbych” a neni mozne ich vybavit, tym padom ani zauctovat poplatok.
Samozrejme ludom by vyhovoval prvy sposob a vsak nech urad vrati poplatok ked som nieco spravil zle…

1/ platby za blbé podania by sa mohli písať na účet, a vracať po prekročení určitej sumy, alebo použiť na zaplatenie časti dane z príjmu.

2/ podanie by sa mohlo vybavovať nezávisle na platbe. Do určitej sumy by to mohlo ísť do mínusu, a platobný predpis vystaviť až po dosiahnutí nejakej čiastky. Zúčtovanie povedzme štvrťročne.

Možností je, stačí chcieť.

Odkázal by som ťa na ustanovenia o vrátení správneho poplatku, ale ešte neboli novelizované aby zohľadňovali aj podobné prípady e-Governmentu, keď “úkon urobený orgánom nesie prvky tragikomickosti”.

Možno by nebolo odveci zapracovať nové prípady vracania poplatkov v súvislosti so zlyhaním e-Govu, napríklad to vsunúť do aktuálnej novelky predpisov “jedenkrát a dosť”.

1 Like

Cize zaviest kreditny system :slight_smile: len tak pre zaujimavost, funguje toto niekde vo svete alebo by sme boli pokrokovy?

To už skôr inkaso.

Btw. postup podanie -> platobný príkaz -> zaplatenie -> vybavenie podania nie je presne tá “elektronizácia procesov papierového sveta” ktorú chceme opustiť?

Tak asi by stacilo ist podla zakona o spravnych poplatkoch
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/145/20180101#paragraf-8.odsek-1

Akurat tipujem ze kazdy ma vlastny zakon kde si napisal ze sa to neda :slight_smile:

Ono nejde ani tak o legislatívnu bariéru, ako o reálnu administratívno-procesnú… Napr. podanie na kataster. Pri listinnom podaní si kúpite kolok a podáte potvrdenie o zaplatení priamo s návrhom na vklad.

Avšak pri elektronickom podaní nie je technická možnosť (zatiaľ) uhradiť správny poplatok priamo s podaním. Dokonca aj keď už z minulých podaní poznám číslo účtu ako aj štruktúru variabilného symbolu, táto je odvodená od pridelenej spisovej značky konania a tú viem zistiť najskôr po zaevidovaní a aj to len alchymisticky z lustrácie a rozklikávania všetkých podaní za daný deň na katasterportáli, alebo telefonátmi na kataster po štyroch pokusoch. Alebo, prirodzene, keď ma úrad vyzve. (btw zrovna pri katastri je toto tiež nefunkčné, nakoľko na katastri spracovávajú elektronické podania tak, že pani, ktorej to dojde na stôl vytlačené, netuší z akej elektronickej schránky to bolo poslané, tj. pokiaľ jej do návrhu nedáte e-mail na ktorý Vám môže niečo poslať, tak sa spätnej komunikácie nikdy nedočkáte).

Alternatívou k tomu je taktiež uhradiť kolok na pošte a priložiť k podaniu scan potvrdenia o úhrade, ale to už nie sme zrovna v online svete a tú radu si môžm ísť vystáť rovno na kataster.

Ešte existuje appka, cez ktorú sa majú dať kupovať kolky, ale periodicky ju skúšam raz za rok a nikdy sa mi nepodarilo kúpiť potrebný kolok.

1 Like

…a nemali by toto presne odstranovat tie projekty procesnej optimalizacie, ktore su povinne pri kazdom projektovom zamere v ramci OPII?..kazdy ich ma spravene, lebo je to povinnost, dalsia fajka v checkliste, aby sa dala podat studia uskutocnitelnosti a potom ziadost o NFP, ale do akej miery sa riesia realne problemy…

…plus mne osobne absentuje koordinovanie informatizacie postupne v ramci riesenia konkretnejsich problemov…ked si pozrieme viacero studii, tak ide o pomerne velke projekty, kde v kazdom z tych projektov sa riesi viacero tem, problemov, ktore by sa dali riesit samostantne, rychlejsie by boli dodane…nikedy stacia male zmeny a vysledok je hned poznat…napr. tato platba…je k dispozicii platobny modul…asi kazdy ocakaval, ze cely proces bude ako ked nakupujes v eshope a pod., kde vies v ramci jedneho uceleneho flow vybrat tovar a zaplatit za neho (apson ja som si to tak predstavoval, ked sa o tom hovorilo)…preco teda UPVII nespravi vyzvu na zefektivnenie a zlepsenie sluzieb vyuzivajucich platobny modul…ziadost o NFP bude predkladat len ten, koho sa to tyka…kriteria na vyber projektov sa tiez daju nastavit, atd…

No zrovna kataster by bol dobry priklad (za predpokladu ze bude mat plnohodnotne elektronicke sluzby).

  1. Clovek poda elektronicky podanie
  2. System ho spracuje, autoamticky prideli na urovni registratury spisove cislo
  3. Odpovie pouzivatelovi aka je spisova znacka a automaticky vygeneruje aj platobny predpis

Ano, udaje pre platbu nie su v momente kliknu odoslania ale do par minut by to malo byt v pohode kym neobide zakladne kolecko

3 posts were merged into an existing topic: Zákon o katastri nehnuteľností

Je to zjavne bug dodavatela, zrejme to budu riesit a snad sa im to coskoro podari odstranit. Ak sa dozviem o progrese, tak napisem sem.

1 Like

Čo by! Len ide o to, s čím to porovnávali. Tipujem, že v predošlých 17tich releasoch im to nešlo vôbec, tak keď to konečne pretlačili, boli tak happy, že už neriešili kozmetické vady. :smiley:

Alebo problém nášho ponímania filozofie digitalizácie… Ja už dávno tvrdím, že ak investujeme (nemalé) zdroje do IT a pritom nezmeníme/neoptimalizujeme procesy samotné, je to premrhaná príležitosť na reálne zvýšenie kvality.
Tiež tvrdím, že polovicu architektov a analytikov mali v tomto prípade kľudne poslať do … (ďaleko) a namiesto nich angažovať pár UX dizajnérov a potom podľa dizajnu výsledku prípadne meniť postupy, či skôr rozširovať možnosti o optimalizované digitálne prostredie.

1 Like

Suhlas, z vlastnej skusenosti akurat viem ze zastupcovia “digitalizovanej” organizacie sa zubami nechtami brania zmenam procesov… sak zavedte digitalizaciu ale nemente nam pracovne postupy

1 Like

Takzvaná digitalizácia nasilu a proti ich vôli. :wink: