Open data Katastra

Vyzera to tak, ze v porovnani s celym svetom sme na tom dobre, ale len preto, ze celkovo je to vo svete velmi zle.

Konkretnejsie:

  • ku kontrolovatelnemu zaznamu:

Ups, toto som si nejako nevsimol. Bol som napr. na https://cica.vugk.sk/ a LV som dostal aj s menami a datumami narodenia bez toho ,aby som tomu portalu povedal svoje meno a datum narodenia. Z coho teda robia kontrolovatelny zaznam? Mne to takto neprekaza (ani to, ze tam obcas figuruje moje meno a datum narodenia), ale ak tvrdia ze nieco chrania a potom zistim ze nechrania, tak to by mi vadilo.

Dalej, ci uz ten kontrolny zaznam robia alebo nie, ak sa to nejako robi “cez Web” (tym myslim “human readable” t.j. “na nazretie” cez nejake Web GUI), preco je iny rezim pre “machine readable” (ked si chcem data stahovat cez API resp. teda cez “protokol OPEN DATA”)? Ak to mozem vidiet, preco si to nemozem stiahnut?

  • k bankam:

Ze otravuju ludi, to myslim mozu robit aj na zaklade udajov z uveroveho registra ci dalsich neverejnych zdrojov. To mi tiez az tak nevadi. Co mi vadi je, ze k udajom z katastra zrejme maju privilegovany pristup niektori vybrani spekulanti. Tuto nefer vyhodu by som im rad vybil z ruky tym, ze tie data skratka dame vsetkym (kedze strategia “nikto nema nic” by asi bola horsia).

Len je tu ta druha otazka ktora bola spomenuta na diskusii o datach ( Diskusia: Dáta - poklad, ktorý nevieme vyťažiť ), ze ci je policia a prokuratura pripravena riesit veci, ktore po zverejneni udajov Katastra vyplavaju na povrch.

  • k pochvale od World Bank:

V HN clanku a odvolavaju na hodnotenie od World Bank. Sme na 5. mieste zo 189. Skoda, ze neuvadzaju zroj, takze:

Co World Bank merala a v com sme na 5. mieste je use-case “Registering Property”, vid Business Ready (B-READY) .

Z pohladu Open Data je tam zaujimavy len komponent “Quality of the land administration index (0-30)”, pri ktorom sme uz nie 5. ale 12. A z neho len mala cast sa tyka Open Data, konkretne teda “Transparency of information index” kde mame 5.5 zo 6 bodov. Pointa je, ze sa nejde do hlbky a teda aj povedzme KAPOR ma plne hodnotenie, lebo “yes, available on-line” a detaily typu “neda sa strojovo spracovat” sa uz neriesia.

Vid Business Ready (B-READY) a Business Ready (B-READY) .

Ak sa pozrieme napr. na OKFN Index ( http://global.census.okfn.org/year/2015 ), tak za rok 2015 sme celkovo na 49. mieste zo 149. Ale specificky ohladom “Land Ownership” udajov sme na 31. mieste.

(zaujimavost: Australia je v OKFN index ohladom “Land Ownership” Open Data za rok 2015 na 1. mieste, pricom ale vo World Bank rebricku su az 26. T.j. rozne metriky meraju rozne veci a podla toho ich aj treba pouzivat.)

Cize ked berieme porovnanie s celym svetom, tak z titulu “jednooky je kral medzi slepymi” sme na tom v SR dobre.

V takom pripade, ak teda by sme my tu chceli od Katastra zlepsenie (aby sme neboli len jednooki) ale Kataster byt lepsi nechce, tak sa porovnavat so svetom bude zrejme este nejaky cas (kym nas ostani nedobehnu a nepredbehnu).

2 Likes