Nariadenie GDPR a otvorené dáta - Stretnutie s ÚOOÚ - problémové okruhy

Ja este doplnim, co na stretku myslim uplne povedane nebolo ale je dolezite si to uvedomit:

  • GDPR akoby len prebudza ochranu udajov (ktora tu bola aj pred tym, ale bola skor spiacou Ruzenkou - ochranovalo sa len pro-forma, aj preto to fungovalo akoby v izolovanom vesmire, mimo ostanych veci)
  • GDPR sa netyka vsetkych datasetov (udaje o zivotnom pristredi, doprave ci cast Katastra, atd. - tie osobne udaje neobsahuju), tyka sa len tych v ktorych sa vyskytuju nejake osobne udaje
  • datasety s osobnymi udajmi su malou castou mnoziny vsetkych udajov (napr. ORSR/RPO, CRZ, Register konecnych uzivatelov vyhod, atd.) …
  • ale aj ked ich je malo, prave preto zvyknu byt zaujimave a dolezite (ved na co by mi bol napr. Register konecnych uzivatelov vyhod ak by som pri jeho kopirovani ci spracuvani musel odstranit mena?)
  • datasety s osobnymi udajmi vsak boli zverejnene za nejakym ucelom, ta “invazia sukromia” ma nejaky vyssi zamer (typicky verejny zaujem), cize …

… (tak ako pises) cesta moze viest napr. cez novy zakon o udajoch: ze jasne povie, aby zakony ktore zadavaju povinnost zverejnovat nejake osobne udaje zaroven riadne osetrili sulad s Open Data, aby sa dalo spolahnut na to co hovori Open Data licencia, Vynos 55/2014 (55/2014 Z. z. Výnos o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy).

Lebo teda ak by to ostalo “neosetrene”, spracuvatelia “citlivych datasetov” by ostali vo velkej pravnej neistote a len v malom mnozstve pripadov budu schopny naplnit ciele, kvoli ktorym tie datasety boli zverejnene. Tym by sa poprel zmysel zverejnovania.

Vid teda vlakno Zákon o údajoch z ktoreho aj sem zanesiem citaciu z predbezneho ceskeho usmernenia (bold je moj):

V souladu s názorem pracovní skupiny WP 29 je pak ještě nezbytné uvést, že před zveřejněním takových informací v podobě otevřených dat je třeba provést zhodnocení dopadů tohoto zveřejnění na subjekty údajů a jejich chráněná práva. To může provést buď přímo správce, který se rozhodne splnit svoji zákonnou povinnost poskytovat dané informace způsobem publikace otevřených dat. Druhou možností potom je, že dané zhodnocení proběhne na úrovni zákonodárce, který jednoznačně stanoví povinnost poskytovat některé informace jako otevřená data

(Tot aby teda poslanci, ked uz povedia “zverejnit”, tak nech to robia poriadne. A nie ze cast povinnosti v podobe napr. posudenie vplyvov “outsourcuju” na niekoho dalsieho systemom “padajuceho hovna”. Pardon za vyraz.)

2 Likes