Modul dotačných schém - verejna cast

Na adrese https://data.gov.sk/dotacie je dostupny Modul dotačných schém . Jeho verejna cast poskytuje najma udaje o dotacnych schemach a nad nimi nejake statisticke a vizualizacne nastroje.

Ucelom tohto topicu je zosumarizovat poziadavky na vylepsenie tejto verejnej funkcionality najma (ale nie len)z pohladu Open Data. Zozbierane pripomienky zasleme jednemu z garantov, USVPROS.

Je to obdobne ako Modul pomoc EU - verejna cast ale ked uz si tie moduly deli UPVS, tak ich (zatial) delime aj tu.

Pripomienky z pohladu Open Data

  1. Exporty CSV z MDS - ako dataset(y) - by mali byt uvedene aj medzi ostanymi datasetmi data.gov.sk . Aktualne vyzera, ze nie su, vid htps://data.gov.sk/dataset?q=dota%C4%8Dn%C3%A9+sch%C3%A9my .

  2. CSV export (aspon teda v anonymnej casti, kde sa teraz viem dostat) nedodrziava Vynos 55/2014, konkretne Prilohu c. 5, bod 3. Vracia totiz “Content-Type: binary; charset=UTF-8” pricom Vynos definuje “Content-Type: text/csv; charset=UTF-8”.

  3. Udaje ktore sa daju vyhladat (opat vid “3.2.2 Sekcia zoznamu”) by sa mali (obdobne ako pri Statistikach) dat exportovat do XLS a CSV.

  4. Je potrebne vyriesit automatizovanie zberu udajov od jednotlivych ministerstiev tak, aby bola odstranena potreba manualnych importov. Zrejme je vhodne vyuzit existujuce MDS API a cez neho integrovat ostane ISVS je vsak potrebne na tieto integracie zabezpecit rozpocet a zaroven nastavit realizaciu tak, aby sa z jednoduchej datovej synchronizacie nestali velke integracne projekty za miliony €.

  5. Je potrebne zabezpecit, aby zakladnu sadu udajov (cca 51 stlpcov prezentovanych na 1. stretnuti pracovnej skupiny OGP k MDS) poskytovali vsetky ministerstva povinne a jednotne. Idealne je, aby vsetci nahravali vsetko co maju.

  6. Je potrebne zverejnit jednoduchu zakladnu schemu vsetkych dotacnych penazi: od koho pochadzaju, kto ich prideluje/schvaluje a cez ktory ISVS. Aby bolo aj laikom jasne, v akej presne pozcii je MDS a ake udaje od MDS obcan ocakavat moze a ake naop[ak ocakavat nemoze (a kde ich najde).

  7. Podporujeme napad dodavatela MDS realizovat automatizovane kontoly udajov o dotaciach voci CRZ a zverejnovanie reportov v podobe otvorench udajov a vizualizacii.

  8. napad: Navrhujeme analyzovat moznost poskytovania udajov z MDS aj podla standardu IATI ( http://iatistandard.org/ ). MDS by teda zo svojej konsolidovanej bazy okrem CSV a XLS vystupov poskutoval aj vystupy v XML podla IATI (vid http://iatistandard.org/201/activity-standard/example-xml/ s prikladom struktury).

  9. Navrhujeme zvysit periodu zverejnovania udajov z “raz za rok” na “raz za stvrtrok”, pripadne “raz mesacne”. Vdaka automatizovaniu (vid bod 4) by mali byt lahko realizovatelne aj vyssie frekvencie aktualizacii. Aktualnost dat je tiez dolezita pri verejnej kontrole (je tazke riesit dotaciu ak s o nej dozvieme “rok po”) a aj v medzinardnom kontexte, napr. s ohladom na IATI standard (vid bod 8).

Ine pripomienky

  1. V dokumentacii chyba informacia o tom, ako moze obcan ziskat do aplikacie login a heslo (tot ak sa nejde prihlasovat cez eID). Informacia chyba aj v dokumentacii slovensko.sk .

  2. Treba vykonat aspon zakladny UX testing, kedze nateraz napr. funkcia “spat” nefunguje podla beznych ocakavani.

Inak, je MDS sucast ITMS2014+? @peter_k (tot, ze nateraz neviem nakolko sa toto prekryva s OpenData Eurofondy ITMS2014+).

Ja sa v projekte eDemokracie nevyznam, nie som jeho strojca ani domenovy architekt…ale viem poskytnut taketo info:

ITMS, ci uz pre programove obdobie 2004-2006, 2007-2013, 2014-2020, vystupuje ako jeden zo zdrojovych systemov a poskytovatel udajov do projektu eDemokracie. Napr. v oblasti EU fondov je este system aj na Min. podohospodarstva, kde sa eviduje pomoc v oblasti polnohospodarstva a pod. existuju dalsie IS.

Cize eDemokracia a spominane moduly maju byt agregator takychto dat, datasetov a tento IS ma poskytovat nad tym analyticke a prezentacne nastroje.

V ramci ITMS2014+, t.j. pre programove obdobie 2014-2020, pripravujeme verejne API. Debatu vedieme na linku, co si spominal OpenData Eurofondy ITMS2014+. Dovody pre vytvorenie verejneho API ITMS2014+ su viacere:

  • automatizovane poskytovanie dat do eDemokracie,
  • poskytovanie dat pre subjekty, ktore sa rozhodnu ziskat data priamo z ITMS2014+ a pouzivat ich nejakym sposobom dalej,
  • poskytovanie dat v lepsej kvalite a moznostiach spracovania, prehladavania a pod.,
  • lepsia casova validita dat,
  • riesenie niektorych UC, ktore sa vykrystalizovali v ramci dialogu s inymi subjektami, ktore sa chceli integrovat na ITMS2014+ a nakoniec sme sa zhodli, ze vytvorenim verejneho API budu ich potreby zabezpecene a potiahnu si tie data, ktore potrebuju.

OK, vdaka. Cize suvislosti tam su ale inak su to rozne veci. Takze ich nebudeme miesat (nateraz netreba).

1 Like

Ano, suvislost je tam v tom, ze ITMS2014+ je jeden zo zdrojovych IS pre tento modul projektu eDemokracie.

Dnes (12.2.2016) sa na USVROS uskutocnilo prve stretnutie pracovnej skupiny “OGP - pracovná skupina - Modul dotacnych schem” ktora ma za ciel:

  1. identifikovat nedostatky aktualne dostupneho systemu (co bude jedna cast celkoveho hodnotenia plnania Akcneho planu OGP za rok 2015)
  2. navrhnut opatrenia na zlepsenie (co bude zase sucast noveho Akcneho planu OGP na roky 2016-2018)

Par mojich poznamok:

  • v pracovnej skupine su zastupcovia verejnosti, dodavtela MDS ako aj poskytovatelov udajov (napr. MF SR)
  • MDS je vysledkom ulohy c. 6 z akcneho planu 2015 a cielom je zverejnit udaje o dotaciach
  • na implementaciu MDS vyuzili projekt eDemokracia, do ktoreho ho priradili ako jednu z novych funkcionalit UPVS
  • dotacie (ako balik penazi) prichadzaju z roznych zdrojov (EU, Norske fondy, …), tecu cez rozne organizacie ktore ich prideluju (typicky teda asi vsetky ministerstva) a tie na ich spravu pozivaju rozne systemy
    • je to neprehladne, kedze len par odbornikov vie (alebo tusi) kde presne co hladat
    • to stazuje komunikaciu (aj) okolo MDS
    • hlada sa teda “niekto”, kto nakresli jednoduchu schemu zdrojov penazi a tych co ich prerozdeluju a namapuje na tuto schemu jednotlive ISVS (medzi nimi aj MDS, ITMS, …); nasledne tu schemu niekam verejne vypublikuje
      • ten “niekto” by mal byt zrejme z verejnej spravy a mal by byt “vlastnikom” temy
  • MDS by mal teda zhromazdovat vsetky data o vsetkych dotaciach
    • za tymto ucelom ma API, pomocou ktoreho by mali pridelovaci (ministerstva) “pushovat” udaje do MDS
    • nik sa zatial na to API neintegroval
    • robil sa teda zaial iba jednorazovy poloautomatizovany presun dat za rok 2015 formou 1) ministerstvo nieco nejako dumpne a 2) MDS to nejako naimportuje
  • kompletnost a kvalita udajov:
    • vsetky ministerstva deklarovali, ze nahrali vsetko, ale …
    • … nebol robeny audit, cize nie je potvrdene, ze je to pravda
    • roznoroda je kvalita udajov: dodavatel identifikoval celkovo okolo 100 roznych “stlpcekov”, 51 z nich vyhodnotil ako dolezite, potvrdili si s ministerstvami ze ich aj vsetci maju ale nie vsetci tie stlpceky aj poskytli (typicky cca 30% ministerstiev neposkytlo ICO subjektu, ktory ziadal o dotaciu)
      • dodavatel ukazal aj presnu tabulku, ta bude dolozena k oficialnemu zapisu
    • na zvysenie kvality udajov planuje dodavatel implementovat automaticky kontroly udajov o dotaciach voci udajom v CRZ a vysledky zverejnovat ako dataset
  • Peter Kunder v podstate pochvalil, ze sa hybe spravnym smerom, kedze par rokov dozadu napr. jedno ministerstvo publikovalo dotacie v 367 XLS tabulkach pricom vdaka MDS sa posuvame k stavu ze bdu vsetky dotacie vsetkymi ministerstvami zverejnene na jednom mieste
  • Peter Kunder spomenul, ze urcity pozitivny progres nastal (kedze par rokov dozadu napr. len jedno ministerstvo publikovalo dotacie v 367 XLS tabulkach pricom MDS ma ambiciu poskytovat informacie o vsetkych dotaciach vsetky na jednom mieste) ale upozornil, ze analyza toho co a ako ma MDS zverejnovat mala byt urobena nie na konci, ale na zaciatku projektu
    • zdoraznil vsak tiez potrebu zverejnovat kvalitne udaje (t.j. aby zverejene Open Data mali rovnake garancie ako odpovede na infoziadosti) a prepajanie udajov (napr. prepojenie informacii o dotaciach na obstaravanie, kedze za urcitych podmienok je prijemca dotacie povinny obstaravat verejne)
  • na mieste bolo ukazanych na niekolko UX nedostatkov, dodavatel prislubil promptne riesit
  • pracovna skupina teda sformuluje a) zhodnotenie aktualnej podoby MDS a b) navrhy na dalsie zlepsenia
    • upozornil som vsetkych, ze tak mozu robit aj priamo tu, na Platforme
1 Like

Co ja vidim ako kriticky dolezite je:

  1. vyspecifikovanie zakladnych UC, ktore ocakava verejnost - laicka, odborna v ramci MDS. Toto priamo definuje poziadavky na rozsah a strukturu datasetu - povinne a nepovinne atributy, prelinkovanie na ine datasety, …

  2. nasledne vyhodnotenie kvality a vypovedacej schopnosti datasetov jednotlivych garantov.

  3. zistenie pravidelnosti ziskavania datasetov od jednotlivych garantov.

  4. vychytat UX nedostatky.

  5. budovanie vseobecneho povedomia o OpenData v statnej sprave…mam pocit, ze vela ludi v statnej sprave nerozumie pojmu OpenData a ich prinosu prave na strane statu…skor sa toho boja…@hanecak @Lubor nemyslite, ze by malo vyznam, keby slovensko.digital alebo OpenData.sk urobili konferenciu/dialog pre statnu spravu o vyhodach a prinosoch OpenData aj s prikladmi/navrhmi datasetov?

O dalsich veciach ako napr. integracie a pod. ma zmysel sa bavit az po vyrieseni zakladnych otazok so strukturou, kvalitou dat.

Otazka je, ze ako sa vysporiadat este s www.crp.gov.sk vo vztahu na MDS.

Peto … heheh … nieco v tom zmysle (okrem bodu 4, ktory je este hodne daleko) som v 2012 na NASESe kreslil a pisal na tu ich lesklu stenu … Plany boli velke s tou eDemo … a kukam ze zatial sa asi splnila len ta ambicia nakupit kamion hardveru :slight_smile: .

1 Like

Iste nemám pocit, že by som to pochválil.
Predovšetkým modul pokladám za nefunkčný ako aplikáciu s blbými dátami.
Hovoril som o tom, že to, čo rieši teraz, sa malo riešiť pred troma rokmi pri robení detailnej špecifikácie a že ma nebaví prístup “urobíme to sami na kolene a potom nám povedzte, čo sme posrali”.
“Postupné riešenia” sú úplne naprd, lebo “nedokonalosti” sú vítanou komoditou, keďže prinášajú ďalší biznis.

Hmm, to hadam trebalo spravit pred tym, ako sa na MDS vobec nieco kodovalo. :slightly_smiling:

Nuz, ale lepsie neskor ako nikdy. Cize +1.

V zasade aj pre MDS plati zakladny use case, t.j. “chcem si stiahnut vsetky data” (a.k.a. “(takmer) vsetky raw data ako Open Data”), o com som pisal napr. tu: OpenData Eurofondy ITMS2014+ - #7 by hanecak (+ teda odporucam pozriet cele vlakno).

Tot ak sa do MDS zapacuje narh “3. Udaje ktore sa daju vyhladat (opat vid “3.2.2 Sekcia zoznamu”) by sa mali (obdobne ako pri Statistikach) dat exportovat do XLS a CSV.”, tak mozeme pristupit k hodnoteniu kvality datasetov. Kym si to neviem cele stiahnut, da sa robit len zbezny review.

Mozem to brat ako +1 k “4. Je potrebne vyriesit automatizovanie zberu udajov od jednotlivych ministerstiev …” a “_9. Navrhujeme zvysit periodu zverejnovania udajov z “raz za rok” na “raz za stvrtrok”, pripadne …+”?

Pridal som bod 2. do “Ine pripomienky”: “Treba vykonat aspon zakladny UX testing, kedze nateraz napr. funkcia “spat” nefunguje podla beznych ocakavani.”.

Spravit nieco take som ochotny vzdy, ale pod podmienkov, ze tam uradnici chodia dobrovolne. Par skoleni, kde si to vela zucastnenych odsedelo sme uz robili a kedze je tam mizerny pomer cena/vykon, tak sa mi uz do “nutenych” skoleni velmi nechce.

Cas primarne venujem tim, ktori sa o to naozaj zaujimaju. Dufam, ze im takto pomozem ziskat realne pozitivne vysledky pre obcanov a nasledne naskok pred “politickymi supermi”.

Tot potom budovanie realneho povedomia. :slightly_smiling:

Opravim poznamky/zapis … pardon.

Nemyslim tym nutene skolenie. Proste princip otvorenych dat stoji a pada na ludskom faktore. Mam pocit, ze vela ludi nerozumie a nevidi vyhody/prinos, ktory z publikovania otvorenych dat moze byt, ci uz priamo alebo nepriamo a dokonca pre stat. Statna sprava funguje na systeme “HAM”, t.j. ako ked si bol maly chlapec…bol si hladny, mamka sla do obchodu, nakupila, navarila ti a potom ta este aj nakrmila…takto to je pri vela problemoch v statnej sprava…proste mam skusenosti, ze drvivu vacsinu statnej spravy musis velmi polopatisticky presvedcit, preco take OpenData su pre stat dobre a dat im rovno napady a priklady.

Daj prosim vediet, ked natrafis na uradnika “hladneho” po Open Data, rad pomozem nakrmit. :slight_smile:

Myslel som tym, ze mu musis doniest na podnose riesenie a este ho aj presvedcit, ze preco to je pre neho dobre…jednoduche priklady, ktore hlavne znizia jeho administrativu a zlepsia reputaciu!!! Potom sa podla mna viac ludi do toho pusti a budu povolnejsi…a ti ostatni sa neskor pridaju, lebo zafunguje dalsi princip a to, ked uz to niekto iny robi, tak potom mozem aj ja.

To ale vysvetlil uz v 50-tych rokoch pan Parkinson. Ja som mojim analytikom doniesol Parkinsonove zakony aj s Rencinovymi kresbami, aby v styku s uradnikmi neboli frustrovani… Tie iste zakony, len aplikovane na sucasne podmienky (ci techniku). :wink:

1 Like