Komisia pre štandardy ISVS - PS1

To je kto my?

Pretože na Slovensku existuje jediná pracovná skupina pre dátové štandardy a to je
PS1 - Pracovná skupina pre dátové štandardy a štandardy názvoslovia elektronických služieb

ktorá bola navyše pomerne nedávno aktualizovaná/renominovaná, takže jej stav je plne oficiálny, keď to mám tak povedať (A pracovnú skupinu NKIVS::K9.4 zatiaľ ešte dávam bokom). Na základe viacerých stretnutí, publikovaných informácií (a to aj tu na platforme) bol Centrálny model údajov verejnej správy schválený zástupcami rôznych inštitúcií, verejných a komerčných.

Kedže si nechodil na žiadnu pracovnú skupinu hoc mohol si vždy prísť, ja by som tomu bol rád, asi by sme veľa vecí mali vysvetlených lepšie (a keď privriem oči, tak si viem predstaviť že by sme aj spolupracovali) ; tak ti tú otázku musím položiť tu:

Čiže máme 1) oficiálne schválený Centrálny model, ktorý je otvorene komunikovaný a publikovaný postupne viac než rok, 2) umožňuje referencovateľnosť (URI), 3) vychádza z KDP (jeden po druhom dátovom prvku sú prenesené do Centrálneho modelu), 4) je namapovaný na vybrané ontológie EK, s ktorými pracujú už rôzne štáty, 5) a keďže RDF používa tiež triedy a relácie ako známe UML, ktoré je možné z neho generovať a zobrazovať ho v jednoduchej podobe, viď.

tak ty navrhuješ, že toto teraz zahoďme?
Resp. takto sa štandardy nerobia, otvorene, oficiálne, zohľadňujúc iné štandardy …

Alebo čo vlastne, lebo ja sa fakt ale strácam.
:roll_eyes:

Netvrdím že je Centrálny model dokonalý, akiste je tam pár chýb, treba pridávať nové prvky, atď. Ale to už proste osud Centrálneho modelu v digitálnom svete, ktorý bude len rád že sa vieme spojiť pre lepší zajtrajšok.

Alebo inak sa spýtam: Čo navrhuješ? Máš spracovaný iný centrálny model v celej šírke bodov 1…5? Prosím, postni ho.