Komisia pre štandardy ISVS - PS1

Ach jo, taká búrlivá diskusia a kvôli vecičke, ktorá je momentálne nepodstatná.

Som rád že sa tu do akademickej diskusie zapojili praktici. Všimnite si čo píše @jsuchal a @balgava - odpovedzte jej prosím ako by teda mala vyzerať “vzorová” implementácia OpenData pre ITMS2014+. (Mám hypotézu ako zareaguje, som zvedavý nakoľko sa mýlim.)

Za mňa, ako som hovoril, sústreďme sa na podstatné veci. Napr. tieto štyri ciele:

  1. Kľúčových 40 registrov má na 95% čisté dáta (správne, aktuálne atď.), zvyšných 5% nečistých dát vieme presne identifikovať.
  2. Pre najdôležitejších 20 entít sú stanované univerzálne identifikátory, registre z predošlého bodu tieto entity vždy majú interne reprezentované pomocou tohto identifikátora.
  3. Špeciálne fyzické osoby (vrátane cudzincov) majú univerzálny identifikátor, bezvýznamový, a používajú ho všetky OVM
  4. Celý* kataster bude dostupný minimálne v leveli 3*, alebo API. (*Celý = všetko čo legislatíva dovoľuje.)

Toto sú reálne podstatné veci pre interoperabilitu (no dobre, kataster som tam prihodil kvôli histórii čo s ním máme).
Keď budú vyriešené (to sme ešte zďaleka nesplnili ciele pre Mgmt. údajov a OpenData), môžeme sa začať baviť o jemných nuansách typu RDF. Kým to nebude, aj tie triplety budú nanič. Napr. momentálne množstvo entít je v registroch evidovaných hodnotou, nie identifikátorom. Evidencie medzi registrami nie celkom sedia, každý má preto vlastnú. Podstatné časti údajov sú nesprávne, neaktuálne, resp. spravidla sa ani nedá automatizovane zistiť, či určitý konkrétny údaj je valídny.

Zdrojov - najmä kapacity ľudí - je sakra málo. Nechcem aby hlavný dátový architekt mrhal svojím drahocenným časom, či nebodaj do toho zaťahoval aj ďalších. Konečne sa po rokoch poradilo na kľúčových rezortoch opustiť koncept “dáta sú tabuľka”, XML začína byť normálne používané. (Áno, pamätám si na to stretnutie PS1, kde sme s @gla v nemom úžase sledovali ako sa číselníky ŠÚ idú štandardizovať v tabulárnej papierovej forme s políčkami poznamka1, poznamka2 (ak sa nezmestilo do predošlého políčka) - nebolo to tak dávno.)

Toto nie je pravda. Prosím buď presný, veď je to tu v topicu vedľa. Viď. MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta - #115 by hanecak

(Btw. som presvedčený, že ciele z dokumentov SP je absolútne vylúčené splniť do 2020, alebo hoci aj do 2030. Také ciele sú nanič. Bude s tým treba niečo spraviť.)

Nevšimol som si. Ja skutočne nechcem CSV!

A teraz mi povedz, ako triviálne vyriešiš URI pre subjekty, čo majú oba rovnaké IČO.

Pozvánku som nedostal a je to v poriadku - nie som členom. V PS pre štandardy zastupuje komunitu momentálne SOIT. Totiž málokto má čas, záujem a súčasne aj schopnosti len tak tráviť na týchto PS čas. (A zdá sa že Romana to už tiež prestáva baviť.)

4 Likes