Jednotny system webov pre vsetky samospravy

ak tomu dobre rozumiem, to si každé mesto spustí vlastnú verziu tejto eGov služby? Podľa mňa by mali byť tieto regionálne zmluvy aj v jednom spoločnom centrálnom registri. Napr. ak aktivista chce zistiť, s ktorými mestami nejaká firma uzatvorila aké zmluvy, musí teraz prehľadávať všetky verzie eGov pre všetky mestá?

Skúšal som nájsť zmluvy zo svojho mesta na centrálnom registri https://www.crz.gov.sk , ale tam nie sú.
Ak niekto vie o nejakom spoločnom registri pre všetky mestá, prosím dajte tip :slight_smile:

Samospráva nezverejňuje v Centrálnom registri. Zverejňuje na webovej stránke, ak ju má, inak v Obchodnom vestníku (zákon 211/2000 z. z.). Aby toho nebolo málo, iba minimum obcí tie zmluvy zverejňuje v čitateľnej forme, väčšinou však iba ako obrázok a tak akékoľvek snahy nejako to spracovať automatizovane budú na nič.

DEUS a jeho systém DCOM má nejaké riešenie webstránok, kde je aj zverejňovanie zmlúv, ale iba pánboh vie koľko obcí to využíva a čo tam nahrávajú.

Ak by aj využívali, platí to, že každá obec má svoju vlastnú “inštanciu” systému, do ktorej nahráva zmluvy? Teda ani v tomto prípade sa nedajú zmluvy vyhľadávať naraz?

pokial viem nie, technicky spojit rovnake databazy nie je problem ale tu chyba “politicka vola”, je to pekny priklad ze mnozstvo kritiky ide nespravnym smerom, tu je potrebne politicke riesenie a to musia chciet volici v samosprave,

Ale zase je to prilezitost pre NGO, stiahnut udaje z obci a zverejnit na jednom mieste je jednoduchsie ak to ma rovnaku formu a mozu zacat tlacit.

Pokiaľ by všetky obce využívali jednotné riešenie (napríklad DCOM) potom by ten problém nebol. Lenže zákon im to neukladá, webové služby DCOM využíva pár obcí, každá to robí inak, dáta sú na weboch, v Obchodnom vestníku, v DCOM, alebo nie sú vôbec, nič tu nie je jednotné, iba metodika je jednotná.

Aj by som jednotne riesenie odporucal, ale:

  1. "mimoriadny členský príspevok”, vid napr. Dátové centrum obcí a miest - #108 by robert.kuchar ci rozne dalsie cudne sumy, ktore koluju medzi starostami ohladom DCOM
  2. uprednostnujem jednotne standardy, nie jednotne riesenia a teda viac sa mi paci:

Tot preto som v SOIT a o.i. “cepujeme” verejnu spravu, aby neposielala len .DOC a .XLS. :slight_smile:

1 Like

Len na vysvetlenie.
DCOM nie je riešenie na weby pre obce. Riešenie webov ponúka prevádzkovateľ DCOMu. A dôvod je ten, že keďže sú stále obce bez webov tak bolo pre nich pripravené zjednodušené riešenie, teda nejaké tri šablóny, nejaký priestor a aspoň základná podpora pri nahodení základných informácií o obci. To čo sa tu spomína,nemá s DCOMom nič spoločné.