Jednotná databáza turistických bodov pre appky samospráv

Momentálne pracujem s jednou organizáciou cestovného ruchu a zisťujem, že pomaly každé mesto si dáva vyvíjať svoju vlastnú aplikáciu pre podporu cestovného ruchu. A aby toho nebolo málo, tak pomaly každé združenie, alebo poskytovateľ CR si kódi tiež vlastnú appku. Niekto potom použije API od Google maps, iný nakúpi mapy inde, ale všetci označujú na 80% totožné turistické ciele. Každý vývojár samozrejme použije vlastnú DB.
Napadlo ma preto navrhnúť open databázu pre určovanie turstických cieľov, ktorá by bola jednotná pre všetkých ktorí si potrebujú vytiahnuť informácie o turistickom bode. Tým pádom by sa informácie agregovali na jednom mieste formou WiKi a databáza by bola dosť aktuálna…

Otázka znie či to môžeme pichnúť do nejakej stratégie ?

2 Likes

https://www.openstreetmap.org ?

2 Likes

kua chlapi chcete tu centralizaciu ala obcen/mestske urady alebo nie?
lebo jedna vec je nieco robit, druha ci ideme menit system. to ze mesta maju v xxxxx tak to je ina vec, len preboha nevyrabajme co tu uz je.

Nejde mi o mapove podklady, ale o POI - points of interest s detailnym popisom. Zatial co som mal moznost pracovat s vyvojarmi, tak kazdy riesil tu databazu osobitne. Teda napr. Oravsky hrad bol osobitne v databazach, a pritom sa jedna o jeden a ten isty hrad.

POI sa dajú vytiahnúť aj už z spomínanej openstreetmapy, navyše v rámci EU existuje SPOI date set, ktorý je voľne dostupný a určený hlavne pre turizmus

2 Likes

Toto podla mna nieje o nedostupnej technológii. Tu je problem v tom ze každý si chce hrabať na svojom piesocku, ci uz z nevedomosti alebo účelovo(ľahšie sa faktúruje blackbox). Pripadne je skratka problem v komunikácii…
Netreba hneď vymýšľať koleso.

2 Likes

cize este vytvorit nejaky manifest aby to bolo vseobecne akceptovane pre zadavatelov projektov…

Ako ciastkove riesenie som do “zoznamu prioritných datasetov transparentnej samosprávy” ( https://utopia.sk/wiki/display/opendata/Transparentna+samosprava resp. vid aj Transparentná samospráva ) vlozil aj polozku:

  • zoznam turistických destinácií

Pointa je, ze ak uz teda mesto ci obec taky zoznam vedie, tak nech ho zverejnuje.

Druhym krokom bude zabezpecit to zverejnovanie v jednotnej podobe.

Treti krok je “neviditelna ruka trhu”, t.j. ze tieto datasety (a aj mnohe dalsie) niekto zhhrnie dokopy, zunifikuje, odstrani duplicity a vypublikuje pokope na jednom mieste.

Co by teda malo riesit aj problem, ktory si nacrtol.

1 Like