Heroku-style nasadzovanie a sluzby

Ja uz som svoj pohlad na to ako by mal byt rieseny cloud opisal v govCloud threade. Potom som si pozrel aj ine thready na tuto temu a vsimol si, ze v zasade myslime vsetci to iste. Len na roznej urovni, ci uz je to IaaS alebo PaaS.

Kazdopadne k sposobu ako sme vyberali cloud vo Websupporte v roku 2013. My sme riesili hlavne IaaS, takze budem hovorit hlavne o tom.

Vtedy sme sa rozhodovali medzi VMWare a Openstackom, pricom VMWare licencie by nas vysli na 7500 eur za dvojsoketovy server. Vtedy to tusim tvorilo dokopy 180k eur len za licencie pre VMWare a nam to jednoducho nevychadzalo biznisovo.

Museli sme ist do opensource aj ked sme vedeli, ze to bude o to narocnejsie na deployment. V tom case opensource distribuovane storage systemy (Ceph,GlusterFS) neboli z nasho pohladu pripravene, tak sme sa rozhodli o.i. ze pojdeme do diskoveho pola. Vybrali sme Netapp ktory mal ako jediny HW podporu pre Openstack takze sme mohli vyuzivat rozne vychytavky ako klonovanie a pod. V inych cloudovych systemoch taka podpora neexistovala, takze vyber bol jasny. Cela priprava Openstacku nam trvala polroka, ktora vsak zahrnala aj integraciu s povodnym systemom.


2.5 roka neskor je situacia znacne odlisna a mnohe technologie dozreli. Ak by som vyberal cloudovy system dnes, siel by som znova do Openstacku z tychto dovodov:

  1. silna integracia s Ceph storage (podpora v KVM, delta backupovanie, klonovanie) -
  2. silna komunita, Openstack tu s nami bude pretoze ma silnu podporu velkych hracov - statistika
  3. vyvoj robi komunita takze nove featury treba len integrovat a tie pribudaju pomerne rychlo. Kazdeho pol roka vyjde novy release.
  4. existujuce velke produkcne nasadenia - DreamHost, PayPal, BBVA, CERN a pod ukazuju, ze moze bezat aj v produkcnych prostrediach.
  5. velky ekosystem projektov.

Co sa tyka PaaS, tak v Openstacku existuju napriklad tieto projekty:

  • Trove - database as a service
  • Sahara - big data as a service
  • Zaqar - message service na komunikaciu medzi komponentami
  • Murano - application catalog - https://vimeo.com/120445504

a dalsie… . Kazdopadne tieto sluzby su povazovane este za relativne nove a niektore potrebuju chvilku dozriet.

Alebo ak chcete PaaS, vzdy si mozte nainstalovat niektoru z vyssie menovanych technologii na Openstack ako napr. Openshift.

4 Likes