Dátové centrum obcí a miest

no to je presne to co obce odpovedaju, co sa tyka nakladov. Je to vsade rovnake, Takze ked k tomu pripocitam tych 58 centov co platite Vasmu dodavatelovi tak mi stale chcete tvrdit ze je to lacnejsie? Je jednoznacne ze je to u nas lacnejsie, ale nehovorme len o elektroickej komunikacii ale o tom ze samosprava nema ani financne ani odborne kapacity aby pokryla IT tak ako vyzaduje doba, KEd sa pozriete do komercnej sfery tak DEUS je v podstate presne to co sa v tej komercnej sfere uz udialo davno, Je to najefektivnejsie riesenie, samozrejme nie ak to rpepocitam na jednu obec ale ked to prepocitam na 2100 alebo na nai ocakavanych 2500 tak to nikdy nikto nedorovna. Volakedy mala kazda pobocka banky vlastneho informatika, dnes ho nikde nenajdete a to iste sa deje na samosprave. IT kapacity su nedostatkom a su tito ludia drahi. Ak niekde niekoho maju tak ho draho platia alebo povedia ze “nam robi informatiku susedov chlapec, on je taky sikovny” no a ked chlapec zmaturuje a odide na vysoku skolu? Obec je v pr…oblemoch :wink: No a konecne som sa dostal k podstate, samosprava tak dostava aj nemeratelnu sluzbu, a to je “kludne spanie” starostov. Ktori z nich sa vedai realne vysporiadat s povinnostami v IT Oblasti? aj stymi co maju prist? a DEUS je spolocnost ktora tuto zodpvednost berie na seba, to komercne firmy nerobia, resp. za velke peniaze. My sme firma samospravy, nie sme komercni :slight_smile:
Inak tie zmluvy co ste poslai tak sa tam objavuje aj Senec aj Vojka atd, takze neviem identifiovat VAsu obec, potom by som vedel urobit aj konkretny prepocet.
(Ze mate stary Kris, neviem ci to bude vadit :wink: )

no a este vyjadrenie k tejto casti, zial z tohto som dost smutny, a je to presne to ze Vam zjavne nevysvetlili (aj to je aj kritika na nas na DEUS) co vlastne ta elektronizacia je. Tie integracie su zaklad, a esluzby vyuziju aj VAsi obcania aj ked nemaju eID, staci ak je obec dobre vybavena informacnym systemom, je to potom velky prinos. Samozrejme sme na zaciatku cesty, ale ani dialnice sa nespostavia za den a jedneho dna ked budu tak si nikto uz nespomenie na to ake boli zaciatky (uz ani nikto nebude zit z tych pamatnikov :smile: )

Skúste presvedčiť zastupiteľstvo že 1500 € je viac ako 3000 € :slight_smile:

Tak trochu sme sa stali aj obeťou dodávateľa IS, lebo sa nevedel (nechcel?) zapojiť do DCOM. My sme nemali na výber :confused:

Viem ze tie zastupitelstva su obcas take … no take ake su, ale uz som bol a obhajil, je naozaj potrebne si urobit sumar vsetkych povinnosti a nakladov, Som si toho plne vedomy, No pozrite sa , prejdu 4 roky a uvidite, mozno pridete k nam a mozno ESMAO pride s niecim vynimocnym alebo niekto treti, Drzim palce s elektronizaciou ako takou. Ak budete mat niekedy zaujem prist sa pozriet alebo nieco zistit aj oficialne na obci rad pridem.

Košice išli cez OPIS a Bratislava cez OP BK. Nič to ale nemení na situácii, že to vyzerá na dosť veľký problém. A veľa práce pre audítorov. Určite by sa nato mali podľa mňa pozrieť. Oni môžu ísť aj do účtovníctva a zistiť, či LOMTEC investoval vlastné prostriedky do vývoja, alebo len bohapusto zneužil eurofondy pre vlastné obohatenie…

Pokial je to naozaj tak (ked si pozreme webove zdrojaky KE a BA tak je ten isty kod) sa mi naskyta opat ta ista otazka, ktoru su som si kladol uz pred vyse rokom. Preco nemohol byt uz od zaciatku jednotny system, ktory by pokryl vsetky obce a nie X systemov (momentalne asi dva velke Esmao a Dcom plus niektore mesta isli po vlastnej linii napr Nitra, Zilina), ktore aj tak riesia ± to iste akurat rozdielnej kvality a su preplacane aj tak z EU fondov.

@Rudo_Horvath dnes ma zaskocila jedna vec ked som sa rozpraval s uradnickou na nasom urade. Tvrdila mi, ze nieje mozne rozsirovat DCOM na novych zamestnancov resp. DCOM povolujete uzivat len na Vami dodanych pocitacoch (tuto politiku chapem) ale obciam dalsie dodat neviete alebo nemozete. Tak chceme informatizovat tie obecne urady alebo nie ? Aky zmysel to ma ked novoprideny zamestnanec obecneho uradu nemoze pouzivat DCOM ? Dakujem za ozrejmenie.

no, to je taka zvlastna situacia :-), da sa to aj sa to neda. Projekt ma totiz konecnu kapacitu a ked je ta kapacita prec (myslim PC) tak nic nove nie je a teraz nie je proces ako zaobstarať nove počítače. Je to komplikácia pri čerpaní EU fondov. Nemôžete totiž vytvoriť sklad techniky pre budúce potreby.
Samozrejme riešenie je už na svete, teda je navrhute a už len stačí počakť,kým sa nám rozbehne ďalší projekt.
Avšak je aj riešenie tejto situácie už dnes. Vzhľadom na t, že v projekte je množstvo techniky, tak občas nejaká obec niečo vráti a vtedy sa táto technika poukáže na takúto obec.Takže doporučte starostovi (tke) takejto obce, aby napísali žiadosť o pridenlenie techniky na mail obce@zdruzeniedeus.sk so zdôvodnením. Potom treba trpezlivosť a trošku štastia. V opačnom prípade bude treba čakať navyššie spomínaný projekt.
Je mi jasné, že to nie je ideálne, v budúcnosti sa ráta s definovaním predpísaného štandardu techniky a obce si to budú môcť dokúpiť.

1 Like

Malý update
Od DEUS som sa snažil si vypýtať doklady z verejného obstarávania k hlavnému tendru na DCOM, ale ponuky mi odmietli sprístupniť, lebo ide o obchodné tajomstvo. Zdôvodnenie, prečo ide o obchodné tajomstvo - dodávateľ odmietol udeliť súhlas so sprístupnením ponuky. Veľmi zvláštne.

@Rudo_Horvath
Smiem sa spýtať, kedy bude hotová Štúdia uskutočniteľnosti k rozvoju DCOM?
Alebo kedy bude sprístupniteľný jej návrh?

Ako dlho pred súťažou/začatím rozvoja projektu bude štúdia zverejnená?

Ďakujem.

tak je dosť zúfalý stav[quote=“Martin_Turcek, post:96, topic:1083”]
dodávateľ odmietol udeliť súhlas so sprístupnením ponuky
[/quote]
fúúúha :scream:

Asi ste zachytili: Skrytý poklad v samospráve takže ak príde na lámanie chleba a tie samosprávy sa začnú zgrupovať, potom tie € minuté na dodávku počítačov na malinké obecné úrady boli minuté zbytočne …

Toto by som veľmi nebral vážne. Mne tie analýzy z IFP a UHP pripadajú skôr ako hoax. Také študentské stredoškolské práce, ktorým chýba elementárne pochopenie témy… Na druhej strane ale všetka česť, že aspoň niekto tu otvára zaujímavé témy

Dovolím si nesúhlasiť. Téma je veľmi aktuálna je potrebné ju riešiť. Nie je však vôľa. Aspoň nie kým ZMOS bude ZMOSom a bude viesť samosprávu tým správnym SMERom …
Spájaním obcí by sa v IT v samospráve poriešilo mnoho. Napríklad menej softvéru (rovnakého na každej obci), menej hardvéru (rovnakého na každej obci), menej peňazí na platy starostov, poslancov a snáď aj menej peňazí na projekty typu DCOM a ESMAO … aj o tom je komunálna reforma.

A to je to, čo je jediné presné na nepresných odhadoch IFP a UHP. Tak ako som to povedal už v mojom predchádzajúcom tweete [quote=“pletko, post:98, topic:1083”]
spoň niekto tu otvára zaujímavé témy
[/quote]

:thumbsup:

Jasne, môžete sa spýtať a keď nájdete toho čo bude vedieť odpovedať dajte vedieť aj mne :-), trochu humoru, žiaľ neviem, radi by sme čo najskôr, stále sa na tom pracuje, nie je to jednoduché.

tu sú celkom dobré nápady a žiaľ aj niekoľko nepresností. 1. Obce sa už dávno spájajú pre vyriešenie niektorých kompetencií. Tvoria sa tzv Spoločné obecné úrady. Riešia agendu pre niekoľko obcí. Prax ich k tomu dovedie.
2. Menej SW a HW typu DCOM, DCOM je v cloude a jelen jeden, a je jedno koľkojeobcí, Obce sú v tzv tenante, teda je jeden SW a každá obec má samostatný, nazvime to okruh, Ked sa hlásite do internet bankingu, nemáte vlastný SW ale rovnaký ako ostatní zákazníci len vidíte len svoje veci.

Ja to až tak tragicky nevnímam, dôvod je, že život na niektorých obciach je trošku iný ako v mestách, treba byť trpezlivý.

poznáte myslenie na obciach? nemyslím len starostov, ale normálnych ľudí. Naozaj si myslíte, že ušetrenie penazí je pre nich dôležitejšie ako pocit, že sú nezávislí od okolitých obcí a rozhodujú o sebe sami? Obava že tzv stredisková obec rozhodne o nich napríklad v otázke vytvorenia skládky, premiestnenia neprispôsobivých spoluobčanov, pridelenia väčšieho množstva penazí na rekonštrukciu verejného osvetlenie v strediskovej obci na úkor tej pripojenej…táto obava ich zatiaľ drží samostatne. Ten proces zgrupovania nastane, ale myslím, že ešte to chvíľku potrvá.

1 Like

Kedze IANAL, tak mi vrta v hlave, ako mozu na OPIS projekt vyberat “mimoriadny členský príspevok”. Vsak nech skratka uctuju prevadzku a povedia, co je v nej (elektrina, konektivita, systemak, …).