Akcny plan Iniciativy pre otvorene vladnutie na roky 2016-2018, cast Open Data

Ku OGP: pre mňa hlavná otázka je, či v pláne “otvoreného vládnutia”, čo je vec dobrá na otváranie ťažkých tém na úrovni VS, nechceme z IT vecí dať aj niečo iné ako OpenData. Tu dávam čo sme s @jsuchal k tomu trocha dumali:

  • slobodný softvér vo verejnej správe by default (v UK, Aus, US je to zaklad). Tym sa myslia hlavne veci ako databazy, frameworky, nastoje, OS na servroch. Nie nutne pre koncovych zakaznikov (office atd)
  • Open API - stat nie je cely vesmir, mal by poskytovat API a platformy, ktore moze pouzit hocikto. napriklad eid, autorizacia. schranky… Nech sa spravi to iste ako pre open data, identifikuju prioritne API, ktore treba otvorit.- transparentnost
  • otvorene projekty - zverejnovat proaktivne vsetko co sa da. DFS, CBA, metriky, studie, subdovávatelia.

Ku OpenData:
Vidno, že v súčasnom nastavení OGP/SVROS nemajú zdroje a “moc” pokryť prierezovú tému ako je táto (rozumej všetky rezorty, značná technická zložitosť) oveľa ďalej ako štart. Pekný príklad sú prioritné datasety - koľko z ministerstiev si splnilo úlohu?
Pritom som jeden z tých, čo úlohu “prioritné datasety” navrhli, stále si myslím že to je dobrý nástroj a treba v tom pokračovať (a myslím že v tejto veci Nases aj dosť pomohol).
Stav, kde každý (MV/SVROS, MF, ÚV/Nases, MS) si robí svoj dielik OpenData, má ďaleko od efektívnosti, treba to niekde - je mi jedno kde - riešiť na jednom mieste.

Pre práve pripomienkovanú stratégiu je tu aj topic. Ako som spomínal, som jej spoluautorom. Že by ňou niekde bol porušovaný kompetenčný zákon neviem, @Miro prosím konkretizuj. Ale to by zrejme bol porušený už samotným akčným plánom OGP. Pojem “opakované použitie informácií” pochádza z PSI smernice, je to oficiálny preklad anglického “data reuse”.

Hlavný zmysel OpenData nie je ekonomická transparentnosť, ale - zhrnuté do jednej vety - podstatné odstránenie bariér na využitie údajov so všetkým čo z toho vyplýva, napr. pridaná hodnota, podpora SME atď. aj tá transparentnosť určite. Dopyt po dátach je, teda aspoň ja s ľuďmi čo dáta vedia a chcú využiť (len sa k nim je ťažko dostať) hovorím často.

Súhlasím že netreba budovať žiadne nové IS na OpenData, najmä ak už je postavené skvelé centrálne riešenie. V nových systémoch by to samozrejme že malo byť automaticky - manažuje to MF, Bojňanskému sme to prezentovali s @gla už v 2012, Pelle dal k tomu verejný prísľub v 2013, výsledok v OPIS… vidíte sami.

3 Likes